6

Rezime četvrtfinala Eura: Najbolji igrači svakog meča i ostale zanimljivosti

Renato Sanches je postao najmlađi strijelac u nokaut fazi Eura ikada (Foto: EPA)
Iza nas je četvrtfinale Eura i na red je došlo podsjećanje na najbolje igrače svakog meča te faze, na zanimljivosti, kao i na trenutni UEFA-in izbor pet najboljih igrača takmičenja u Francuskoj.

Među četiri najbolje selekcije Evrope plasirali su se Portugal, Vels, Njemačka i Francuska. Najveće iznenađenje četvrtine finala je ispadanje Belgije od Velsa. Otočani su slavili 3:1 i tako potvrdili da njihovi međusobni rezultati u kvalifikacijama za Euro (remi 0:0 i pobjeda Velsa 1:0) nisu slučajnost.

Na Euru je do sada postignuto ukupno 103 gola, a odigrano je 48 mečeva te je prosjek golova 2,15 po utakmici.

Vodeći strijelac Eura je Antoine Griezmann (Francuska) sa 4 gola, a iza njega su njegovi saigrači Olivier Giroud i Dimitri Payet sa po tri gola, koliko ima i Gareth Bale (Vels).

Najbolji igrači svakog meča četvrtfinala:

Renato Sanches (PORTUGAL - Poljska 1:1, 5:3 nakon penala) Hal Robson-Kanu (VELS - Belgija 3:1) Manuel Neuer (NJEMAČKA - Italija 1:1, 6:5 nakon penala) Olivier Giroud (FRANCUSKA - Island 5:2)

*Zanimljivosti osmine finala:

• Renato Sanches je sa 18 godina i 316 dana postao najmlađi igrač koji je počeo susret na ovom Euru.
  • Renato Sanches je sa 18 godina i 316 dana postao najmlađi strijelac u nokaut fazi Eura svih vremena.
  • Portugal je peti put došao do polufinala Eura iz posljednjih sedam pokušaja.
  • Portugal ni u jednom od pet mečeva na ovom Euru nije slavio nakon 90 minuta.
  • Poljska nije gubila nijednom na turniru, ali je ispala.
  • Vels je izgubio samo dva od devet mečeva na velikim takmičenjima - od Brazila 1958. i Engleske ove godine.
  • Eden Hazard je prvi igrač nakon Ljubinka Drulovića 2000. godine koji je upisao četiri asistencije na Euru.
  • Eden Hazard je upisao više asistencija (4) na 5 utakmica Eura nego na 31 utakmici prošle sezone u Premiershipu (3).
  • Aaron Ramsey je dao ili asistirao svih šest posljednjih golova za Vels.
  • Vels je prvi tim koji je došao u polufinale Eura na debiju poslije Švedske 1992. godine.
  • Njemačka je došla do pet uzastopnih polufinala.
  • Italija je najviše puta (19) u historiji sačuvala svoju mrežu netaknutom na Euru.
  • Island je prva ekipa u historiji koja je u pet uzastopnih utakmica igrala sa istim početnim sastavom.
  • Francuska ne zna za poraz u takmičarskim mečevima kada Moussa Sissoko igra u početnom sastavu. Slavila je dva puta i tri puta odigrala neriješeno.
  • Olivier Giroud je dao 10 golova u devet posljednjih nastupa u startnoj postavi za Francusku.
  • Francuska je prva ekipa u historiji Eura koja je dala četiri gola u prvom poluvremenu.
  • Kolbeinn Sigthorsson je dao dva gola iz dva šuta u okvir gola na Euru.
  • Engleska je u posljednjih 12 mjeseci savladala sva četiri polufinalista.