1

Primera: Incident u Pamploni, Osasuna i Valladolid ispali u drugu ligu

(Foto: EPA)
Burno je bilo u posljednjem kolu španske Primere u dvobojima koji su odlučivali o ostanku. Na koncu su u drugu ligu ispali Osasuna i Valladolid.

U Pamploni je Osasuna s 2-1 pobijedila Betis koji je već ranije ispao iz lige. Domaći su poveli u 12. minuti pogotkom Oriola Riere, a slavlje na tribinama umalo je dovelo do tragedije. Naime, pod pritiskom navijača je popustila ograda i veliki broj osoba je pao na travnjak. Utakmica je, dakako, prekinuta, a unesrećenima su pomagali zaštitari, medicinsko osoblje i sami igrači. Nekoliko je ljudi izneseno na nosilima, ali prema prvim informacijama, niko nije zadobio po život opasne povrede.

Utakmica je nastavljena nakon otprilike pola sata, a Španski nogometni savez je odlučio da druga poluvremena na svim dvobojima u kojima se odlučivalo o ostanku moraju početi u isto vrijeme. Na tri utakmice je tako pauza na poluvremenu trajala čak 45 minuta.

Osasuna je na koncu slavila protiv Betisa, ali joj to nije bilo dovoljno da se spasi. Morala je dočekati poraz barem jednog kluba iz trojca Getafe - Granada - Almeria, ali to se nije dogodilo. Getafe je kao gost savladao Rayo Vallecano s 2-1 uz dva pogotka Cipriana Marice. Drugi je gol Marica postigao u sudijskoj nadoknadi s bijele tačke, a jedanaesterac je izborio povremeni hrvatski reprezentativac Sammir.

Almeria je kod kuće odigrala 0-0 protiv Athletic Bilbaa, a Granada je u direktnom okršaju za ostanak kao gost pobijedila Valladolid s 1-0. Nesretna figura domaćih bio je Srbin Stefan Mitrović koji je u 44. minuti postigao autogol i poslao svoj klub u drugu ligu.

Primera, 38. kolo:

Rayo Vallecano - Getafe 1-2 (Trashorras 67 / Marica 43, 90+2 - 11m) Almeria - Athletic 0-0

Valladolid - Granada 0-1 (Mitrović 44-ag) Osasuna - Betis 2-1 (Riera 12, Acuña 14 / Torres 70) Real Sociedad - Villarreal 1-2 (Vela 90 / Dos Santos 26, Uche 69) Sevilla - Elche (kasnije)

1. Atletico Madrid 38 28 6 4 77-26 90
  2. Barcelona 38 27 6 5 100-33 87
  3. Real Madrid 38 27 6 5 104-38 87
  4. Athletic Bilbao 38 20 10 8 66-39 70
  1. Sevilla 37 17 9 11 66-51 60
  2. Villarreal 38 17 8 13 60-44 59
  3. Real Sociedad 38 16 11 11 62-55 59
  4. Valencia 38 13 10 15 51-53 49