Statistika
9

Premijer liga u brojkama: Postignuto 260 pogodaka, izrečene 502 javne opomene

Proteklog vikenda odigrano je posljednje kolo jesenjeg dijela Premijer lige Bosne i Hercegovine za sezonu 2017/2018.

U prvih 18 kola najviše je pokazala ekipa Željezničara koja se nalazi na prvom mjestu na tabeli sa 41 bodom. Plavi s Grbavice su ove jeseni osvojili 41 bod (13 pobjeda, 2 neriješena rezultata i 3 poraza). Najbliži pratioci su im Zrinjski sa 40 bodova, te Sarajevo i Široki Brijeg sa po 35, piše zvanična stranica Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine.

Željezničar i Zrinjski su ekipe sa najviše pobjeda (13), dok su najčešće remizirali Krupa i Mladost, po sedam puta. Najviše poraza (14) ima zenički Čelik.

Najefikasniji tim lige je Sarajevo sa 41 postignutim golom, dok je ekipa Viteza postigla najmanje pogodaka (8). Željezničar ima najbolju odbranu lige sa svega 12 primljenih pogodaka, a najčešće su loptu iz svoje mreže vadili igrači Čelika, 45 puta.

Napadač Sarajeva Mersudin Ahmetović predvodi listu strijelaca sa 13 postignutih golova. Luka Menalo (Široki Brijeg) i Goran Zakarić (Željezničar) su po 8 puta loptu slali u protivničke mreže, a po 7 golova su postigli igrači Zrinjskog Nemanja Bilbija i Miloš Filipović, kao i Krste Velkoski iz Sarajeva.

Široki Brijeg je osvojio najviše bodova na domaćem terenu, 24 (8 pobjeda i 1 poraz, gol razlika 19:4). Dva boda manje osvojili su Zrinjski i Željezničar. Najlošiji skor na svom terenu imaju GOŠK i Vitez sa 7 bodova. GOŠK je kući ostvario dvije pobjede, 1 remi i 6 poraza, a Vitez jednu pobjedu, 4 remija i 4 poraza.

Ekipa Sarajeva je najviše pokazala na strani gdje je osvojila 20 bodova (6 pobjeda, 2 neriješena rezulrata, 1 poraz, gol razlika 20:7). Željezničar je u gostima osvojio 19, a Zrinjski 18 bodova. Vitez i Čelik izvan svog grada nisu uspjeli da osvoje niti bod. U 9 utakmica ostvarili su isto toliko poraza, Vitez uz gol-razliku 0:20, a Čelik 3:29.

U 108 utakmica jesenjeg dijela prvenstva 57 pobjeda su ostvarile domaće ekipe (52,78%), dok je 19 utakmica završeno neriješenim rezultatom (17,59%). Gosti su ostvarili 32 pobjede (29,63%). Postignuto je 260 golova (2,41 po utakmici, t.j. gol na svakih 37,4 minuta). Domaće ekipe su postigle 159, a gostujuće 101 pogodak.

U prvom poluvremenu utakmica postignuta su 123 gola (47,3%), a u drugom 137 (52,7%).Golovi su najčešće postizani između 61. i 70., te između 71. i 80. minute utakmice (po 34. gola, 13,1%).

Od 1. do 10. minute postignuto je 29 golova (11,2%), dok su između 11. i 20., te 21. i 30. postignuta po 24 gola (9,2%). 27 puta mreže su se tresle u periodu između 31. i 40. minute utakmica (10,4%), a 30 puta od 41. do 50. (11,5%). 26 pogodaka je postignuto od 51. do 60. minute (10%), te 32 između 81. i 90. (12,3%).

Igračima BH Telecom Premijer lige BiH ove jeseni izrečene su 502 javne opomene (žuti kartoni)- 4,65 po utakmici, jedan žuti karton na svakih 19,4 minute. Pokazano je i 19 crvenih kartona - 0,18 po utakmici, po jedan na svakih 511,6 minuta.

Najviše pobjeda u nizu ostvarila je ekipa Sarajeva (5) i to od 11. do 15. kola, dok je Čelik ostvario najviše poraza u nizu (6) od 13. do 18. kola.

Igrači Željezničara su uspjeli da naprave niz od 8 utakmica bez poraza (od 11. do 18. kola), dok Krupa u posljednjih 7 kola jesenjeg dijela prvenstva nije osjetila gorčinu poraza. Najviše utakmca bez pobjede nanizao je Vitez (10), od 9. do 18. kola.