Ponovo zaostaju za Cityjem
0

Premiership: Chelsea vodio 3-0, United uzeo bod

Hernandez je pogodio za konačnih 3:3 (Foto: AFP)
U derbiju 24. kola Premiershipa, Chelsea i Manchester United odigrali su na Stamford Bridgeu 3-3, iako je domaćin do 58. minute vodio s 3-0.

Derbi je apsolutno opravdao očekivanja. Bila je to, pogotovo u drugom poluvremenu, sjajna utakmica, puna tempa, dobrih akcija, začinjena sa čak šest pogodaka i velikim povratkom ''crvenih vragova''. United je bolje otvorio dvoboj, ali domaćin je zabio prvi gol, u 36. minuti. Sturridge je prošao Evru po desnoj strani, te je iz neposredne blizine, paralelno uz gol-aut crtu, loptom praktično napucao Evansa od kojeg se lopta odbila u mrežu. Evans se jednostavno nije stigao izmaknuti.

Chelsea je furiozno krenuo u drugo poluvrijeme. Već u 46. minuti je poveo s 2-0. Torres je vrlo lijepo centrirao s desne strane, a Mata je krasnim udarcem iz voleja zakucao loptu pod prečku. U 50. minuti zabili su domaćini i treći gol. Mata je iz slobodnog udarca pronašao Luiza koji je tukao glavom, lopta je zakačila Rija Ferdinanda i završila u mreži. Tako je David Luiz sva tri pogotka koja je postigao u Premiershipu zabio klubovima iz Manchestera, dva Unitedu i jedan Cityju.

Mnogi su tada pomislili da je sve riješeno, ali nogometaši Manchester Uniteda nisu odustali. Nakon što je Sturridge u svom kaznenom prostoru srušio Evru, Wayne Rooney je u 58. minuti bio siguran s bijele tačke i smanjio na 3-1. U 69. minuti, Howard Webb je dosudio novi penal za United. Dalo bi se diskutirati o ispravnosti te odluke, jer je Welbeck namjerno zapeo za nogu Ivanoviću i baš je iznudio prekršaj. Rooney je ovoga puta tukao u drugu stranu i smanjio na 3-2.

Time je Manchester United postao prvi sastav u Premiershipu koji je postigao četiri gola zaredom iz kaznenih udaraca. U prethodnoj rundi je u domaćoj pobjedi protiv Stokea 2-0 oba gola zabio s bijele tačke. Javier Hernandez, koji je ušao u igru u 53. minuti, postavio je u 84. minuti utakmice na Stamford Bridgeu konačnih 3-3. Zabio je glavom nakon sjajnog centaršuta Giggsa s lijeve strane.

U sudijskoj nadoknadi je Chelsea ipak mogao do pobjede, ali je golman gostiju De Gea, koji nije bio kriv ni za jedan gol, sjajno odbranio izvrstan udarac Mate iz slobodnog udarca. Tako je Manchester United po treći put u Premierligi izbjegao poraz nakon što je bio za tri gola u zaostatku. Prvi put mu je to uspjelo 1992. godine protiv Sheffield Wednesdaya (3-3), a drugi put 2001. godine protiv Tottenhama, kada je na White Hart Laneu gubio s 3-0, samo da bi na kraju pobijedio s 5-3.

Chelseaju je ovo bio treći remi u Premiershipu. Na tabeli je četvrti s velikiih 14 bodova zaostatka za vodećim Manchester Cityjem. Manchester United je drugi, s dva boda manje od gradskog rivala.

Rezultati 24. kola engleske nogometne Premier lige:

subota: Arsenal - Blackburn 7:1 Norwich - Bolton 2:0 Queens Park Rangers - Wolverhampton 1:2 Stoke - Sunderland 0:1 West Bromwich - Swansea 1:2 Wigan - Everton 1:1 Manchester City - Fulham 3:0

nedjelja: Newcastle - Aston Villa 2:1 Chelsea - Manchester United 3:3.

U ponedjeljak igraju Liverpool - Tottenham.

1. Manchester City 24 18 3 3 63:19 57
  1. Manchester United 24 17 4 3 59:24 55
  2. Tottenham 23 15 4 4 44:25 49
  3. Chelsea 24 12 7 5 44:29 43
  4. Newcastle 24 12 6 6 36:31 42
  5. Arsenal 24 12 4 8 46:34 40
  6. Liverpool 23 10 8 5 28:21 38