14

Pred pobjedu za opstanak: Motivacijski govor i video trenera Toulousea natjerao igrače na suze

U posljednjem, 38. kolu francuske Ligue 1 Toulouse je gostovao Angersu i trebao je pobjedu da osigura opstanak. Na sastanku prije utakmice trener kluba Pascal Dupraz (53) održao je sjajan motivacijski govor i pustio video koji je rasplakao njegove igrače.

Dupraz je u klub stigao početkom marta. Klub je u tom trenutku nakon 28 odigranih kola imao 22 boda. Bio je pretposljednji. A mjesto koje osigurava opstanak bilo je udaljeno čak 10 bodova. Dakle, deset kola prije kraja Toulouse je imao 10 bodova manje od zone za opstanak.

Deset kola prije kraja imali 10 bodova manje od zone za opstanak

U narednih devet kola, Dupraz je predvodio tim u četiri pobjede, tri remija i samo dva poraza, pa je tako kolo prije kraja uspio pobjeći iz zone za ispadanje i zauzeti 17. mjesto. Čekali su gostovanje Angersu i znali su da će im tri boda osigurati opstanak. Dupraz je na sastanku prije meča održao sjajan govor.

"Zaslužujete opstati. Već dva i po mjeseca govorim da ćete opstati. Ne radi se o tome da li ću ja izgledati kao idiot, nego da li ćete vi pokazati mentalni, fizički i tehnički kapacitet da to učinite. Sada se radi o tome da vi morate to učiniti. Ne sutra, ne jučer, nego sada. Ostalo je da pojedemo, jer stol je već spreman. U zadnji čas ćemo proći", govorio je srčani Dupraz.

Emocija koju je pokazivao Dupraz bila je neopisiva. A pogledamo li njegovu trenersku karijeru, možda ćemo pronaći jedan razlog koji je mogao mnogo utjecati na to. Naime, Dupraz je već jednom okusio ispadanje u niži rang. Na kraju sezone 2014/15. sa Evianom je izgubio posljednjih pet mečeva Ligue 1 i klub je ispao u niži rang. Dupraz je napustio Evina, a zamijenio ga je Safet Sušić.

Rezervista koji je ponikao u klubu riješio meč

"Ja sam shvatio da nisam jedini koji vas voli. Oni vas također vole, ali vam ne žele reći. Navijači su vas malo kažnjavali, ali su opet pokazali da vas vole. Uredu, to nije najvažnija stvar. Najvažnije je ovo što ćemo pogledati skupa. Ono što ćemo pogledati su ljudi koji vas vole. To su ljudi koji čekaju da vas vide večeras ili sutra ujutro, jer mnogi od njih su jako mali i spavat će. Oni vas čekaju! Da vas zagrle. Idemo pogledati video sa poniznošću. Gledat ćemo ih sa ubjeđenjem. Zavisimo samo od sebe. Otvorite vaše oči i uši. Ovi ljudi su vaš život", dodao je Dupraz i pustio video.

Na videu su govorili navijači kluba svih uzrasta i svi su poručivali da vjeruju u opstanak. Pojedini igrači nisu mogli sakriti suze.

"Nakon ovog meča, bit ćete heroji i vi ćete biti odgovorni za opstanak kluba u Ligue 1. Mi ćemo znati kako istaknuti tu činjenicu", rekao je Dupraz nakon prikazanog videa.

Angers je poveo u 12. minuti preko Ketkeophomphonea. Toulouse je izjednačio u 59. minuti golom Ben Yeddera, ali konkurent u borbi za opstanak Reims imao je 3:0 protiv Lyona i on je u tom trenutku imao zagarantovan opstanak. Toulouse je trebao pobjedu, ali uslijedio je novi gol Angersa za 2:1 u 63. minuti, a strijelac je bio Benrahma. Međutim, Duprazovi igrači nisu gubili nadu.

Onda je uslijedio još jedan veliki momenat koji su zabilježile kamere. Dupraz je prišao pomoćnicima i rekao da ne zna zašto, ali da osjeća da treba ubaciti Yanna Bodigera, posebno zbog njegove lijeve noge.

Tako je u 66. minuti Dupraz u "vatru" poslao 21-godišnje dijete kluba Yanna Bodigera, igrača koji redovno grije klupu i koji do tog meča nije postigao nijedan gol u sezoni.

Prvo je Braithwaite u 78. minuti pogodio za 2:2. Toulouse je trebao još jedan gol. U 80. minuti dosuđen je prekršaj za Toulouse na desnoj strani terena. Loptu je namjestio, sjetite se Duprazovog osjećaja, upravo Yann Bodiger i majstorskim pogotkom, svojim prvim u sezoni, lijevom nogom pogodio za 3:2. Ostalo je historija.