Evropska liga
0

Pirova pobjeda Ajaxa na Old Traffordu

Atletico Madrid - Lazio (Foto: AFP)
U jednom od najatraktivnijih dvoboja 1/16 finala Evropske lige nogometaši Manchester Uniteda plasirali su se u daljnju fazu takmičenja preko Ajaxa uprkos porazu na Old Traffordu 2-1.

Imali su igrači Sir Alexa Fergusona prednost 2-0 iz prvog susreta u Amsterdamu, a u uzvratu su razveselili domaće navijače već u šestoj minuti kada je Javier Hernandez postigao pogodak nakon lijepog proigravanja Dimitra Berbatova.

Ali, nakon postignutog gola uslijedilo je opuštanje "crvenih vragova", što su "kopljanici" kaznili. U 37. minuti Aras Özbiliz je zabio udarcem s ruba kaznenog prostora, a tri minute prije kraja Pirovu je pobjedu amsterdamskom klubu donio Toby Alderweireld glavom. Do kraja Ajax nije uspio doći u ozbiljniju priliku za pobjedu 3-1 koja bi ga odvela u osminu finala.

Madridski Atletico obranio je 3-1 prednost iz Rima protiv Lazija i slavio je u uzvratu na Vicente Calderonu 1-0 golom Diega Godina glavom iz 48. minute.

Lisabonski Sporting s ukupnih je 2-0 prošao Legiju. U uzvratu je minimalnu 1-0 pobjedu Sportingu donio Matias Fernandez u 84. minuti, a Vrdoljak je odigrao svih 90 minuta, zasluživši u 85. minuti žuti karton zbog nesportskog ponašanja.

Beşiktaş je izbacio prošlogodišnjeg finalista Bragu s ukupnih 2-1 iako je u uzvratu kod kuće poražen s 1-0. Bragi je pobjedu donio Lima golom iz 25. minute, ali portugalski sastav nije uspio zabiti još barem jedan pogodak koji bi mu donio produžetke.

Najuvjerljiviju ukupnu pobjedu ostvario je Metalist iz Harkiva koji je s 8-1 pregazio Red Bull iz Salzburga.

Evropska liga, 1/16 finala, uzvratne utakmice:

Anderlecht – Alkmaar 0-1 (Martens 54), ukupni rezultat 0-2 Atletico Madrid – Lazio 1-0 (Godin 48), 4-1 Beşiktaş – Braga 0-1 (Lima 25), 2-1 Manchester United – Ajax 1-2 (Hernandez 6 / Özbiliz 37, Alderweireld 87), 3-2 Metalist Harkiv – Red Bull Salzburg 4-1 (Hinteregger 28-ag, Cristaldo 62, Blanco 64, Marlos 87 / Jantscher 56), 8-1 Olympiacos – Rubin 1-0 (Djebbour 14), 2-0 Sporting Lisabon – Legia Varšava 1-0 (Fernandez 84), 3-2 Schalke – Viktoria Plzen 3-1 (nakon produžetaka)