Premiership
0

"Petarda" Manchester Uniteda za vrh tabele

Nogometaši Manchester Uniteda, trostruki uzastopni engleski prvaci, pobijedili su Portsmouth sa 5-0 na Old Traffordu u 25. premierligaškom kolu i tako barem privremeno preuzeli vrh tabele ispred Chelseaja.

Pobjeda nad “fenjerašom” Portsmouthom bila je šesta uzastopna za “crvene vragove” u svim takmičenjima , kao i 11. ovosezonska domaća (u 13 odigranih utakmica).

Zanimljivo je da su čak tri od pet golova na utakmici Portsmouthovi igrači “pospremili” u vlastitu mrežu, dok su preostala dva postigli Wayne Rooney i Dimitar Berbatov. Portsmouth se dobro držao do 40. minute kada je glavom Rooney s ruba peterca postigao svoj 21. ovosezonski gol nakon asistencije Darrena Fletchera s desne strane.

Na 2-0 je United povećao u posljednjim trenucima prvog dijela nakon jedne solo akcije i udarca Nanija iskosa s lijeve strane. Portugalčev je udarac u vlastitu mrežu nes(p)retno skrenuo Vanden Borre. U nastavku su vlastitu mrežu zatresli i Richard Hughes i Marc Wilson, dok je Berbatov u 62. minuti lijepo zabio u golmanov lijevi donji kut s ruba šesnaesterca.

Manchester City je neočekivano poražen na gostovanju kod Hull Cityja rezultatom 2-1, a tim iz Yorkshirea je tako nakon remija u prošlom kolu s Chelseajem (1-1) ostvarila novi podvig. Golove za Hull City postigli su Jozy Altidore i George Boateng, dok je za City strijelac bio Emmanuel Adebayor.

Blackburn teško je stradao na gostovanju kod Stokea 3-0, ali treba spomenuti da su Roversi od 59. minute igrali s igračem manje (isključen je Christopher Samba). Od ostalih utakmica spomenimo remi Boltona i Fulhama na Reebok stadionu ), kao i domaću 2-1 pobjedu Burnleyja nad West Hamom.

Burnleyju je ovo bila šesta ovosezonska premierligaška pobjeda, šesta domaća, a s tri boda je pobjegao iz zone ispadanja i sada je 14.

Premiership, 25. kolo:

Bolton – Fulham 0-0 Burnley – West Ham 2-1 (Nugent 14, Fox 55 / Ilan 81) Hull City – Manchester City 2-1 (Altidore 31, Boateng 54 / Adebayor 59) Manchester United – Portsmouth 5-0 (Rooney 40, Borre 45-ag, Hughes 59-ag, Berbatov 62, Wilson 69-ag) Stoke – Blackburn 3-0 (Higginbotham 8, Sidibe 45, Etherington 67) Sunderland – Wigan 1-1 (Jones 64 / Diame 20) Tottenham – Aston Villa (18.30h) Liverpool – Everton 1-0 (Kuyt 55)