0

Nogomet - kvalifikacije za EP: Danska - Ševdska 0:3

FENA
Evropska nogometna federacija (UEFA) odlučila je da kvalifikacionu utakmicu između Danske i Švedske za odlazak na Evropsko prvenstvo, koje će se sljedeće godine održati u Austriji i Švicarskoj, registriruje 3:0 za Švedsku.

Također, kažnjeni su novčanom kaznom od 100.000 eura i sljedeće četiri domaće utakmice moraju igrati na stadionu udaljenom najmanje 250 kilometara od Danske.

Dvoboj u Kopenhagenu, koji se igrao 2. juna, prekinut je u 89. minuti kod rezultata 3:3 zbog napada na suca danskog navijača, nakon dosuđenog kaznenog udarca za Švedsku.

Danci su poveli 3:0, ali Šveđani se nisu predavali te su uspjeli izjednačiti na 3:3. U 89. minuti danski branič Christian Poulsen udario je šakom u trbuh švedskog igrača te je njemački sudac Herbert Fandel dosudio jedanaesterac za goste i isključio Poulsena.

Domaći nogometaši su protestirali, a tada je na teren utrčao domaći navijač i pokušao udariti suca. Na sreću Fandela, ali i danske reprezentacije, jedan danski igrač uspio ga je spriječiti u njegovom naumu, jer bi inače kazna Danskoj mogla biti i veća.

S ta tri boda Švedska je preuzela vodstvo na tabeli F-grupe ispred Španije i Sjeverne Irske.