Sjećanje za poginule
0

Navijači Iraka prekinuli minutu šutnje na Azijskom kupu

Minuta šutnje, u počast žrtvama nedjeljne avionske nesreće u Iranu, u kojoj je poginulo gotovo 80 osoba, uoči utakmice između Irana i Iraka na Azijskom kupu u Kataru trajala je samo nekoliko sekundi.

Uzbekistanski sudija Ravšan Irmatov okupio je reprezentativce obaju susjednih, ali i neprijateljskih zemalja, kako bi uoči utakmice održao minutu šutnje. No, nakon samo nekoliko sekundi su se irački navijači oglasili glasnim negodovanjem, pa sudiji nije preostalo drugo nego da prekine odavanje počasti stradalima.

Iran i Irak su 1980. godine otpočeli rat koji je trajao 8 godina. Netrpeljivost stanovnika susjednih zemalja, očito, traje i dalje, što je potvrdio i dvoboj na stadionu Ahmed bin Ali stadionu u Al Rayyanu, odigran pred nešto više od 10.000 navijača , u sklopu 1. kola D grupe.

Iran je slavio pobjedu 2-1 protiv aktuelnog azijskog prvaka, iako su Iračani poveli golom Mahmouda u 13. minuti. Preokret i pobjedu Iranu donijeli su Rezaei u 42. i Mobali u 84. minuti.