Na današnji dan prije šest godina Zmajevi su ostvarili veliki trijumf u Genku

Edin Džeko proslavlja pogodak u Genku (Foto: EPA)
Reprezentacija Bosne i Hercegovine dva je puta u svojoj historiji igrala na današnji datum, 28. marta, zabilježivši trijumfe i prvi i drugi put.

Prvi put 2001. godine u Vaduzu protiv Lihtenštajna, te drugi put prije šest godina protiv Belgije u Genku.

Prvi meč igran na današnji dan prije 14 godina došao je nakon četiri uvodne utakmice kvalifikacija za Mundijal u Japanu i Južnoj Koreji u kojima nismo osjetili slast pobjede. Nakon poraza od Španije i Izraela, te remija u Sarajevu protiv Austrije, izabranici Miše Smajlovića pobijedili su Lihtenštajn rezultatom 3:0.

Strijelac dva pogotka bio je Sergej Barbarez, dok je trijumf u finišu potvrdio rezervista Almedin Hota.

U posebno lijepom sjećanju navijačima Bosne i Hercegovine ostao je 28. mart 2009. godine i veliki trijumf Zmajeva nad Belgijom na Kristal Areni u Genku. Poveli smo rano pogotkom Edina Džeke, da bi u nastavku izjednačio Dembele. Uslijedio je uraganski finiš bh. reprezentacije i tri pogotka u posljednjih petnaest minuta koje su redom postizali Sanel Jahić, Zlatan Bajramović i Zvjezdan Misimović. Poraz Belgije u sudijskoj nadoknadi ublažio je Sonck iz penala.

Lihtenštajn - BiH 0:3

Strijelci: Barbarez 10., 72., Hota 89.

Lihtenštajn: Jehle, Zech, Daniel Hasler, Hefti, Ospelt, Martin Stocklasa, Telser (82. Brchel), Michael Stocklasa (90. Ritter), Gigon, Beck (73. Nigg), Frick. Selektor: Ralf Loose.

BiH: Piplica, Hujdurović, Hibić, Salihamidžić, Akrapović, Šabić (93. Rizvić), Barbarez, Musić, Bolić (63. Topić), Baljić (82. Hota). Selektor: Mišo Smajlović.

Belgija - BiH 2:4

Strijelci: Dembele 65., Sonck 89./penal; Džeko 7., Jahić 75., Bajramović 81., Misimović 85.

Belgija: Stijnen, Swerts, Simons, Vermaelen, Daems (80. De Sutter), Mudingayi, Fellaini, Defour (59. Pocognoli), De Camargo (45. Hazard), Dembele, Sonck. Selektor: Rene Vandereyken.

BiH: Supić, Berberović, Ibričić, Spahić (60. Mravac), Nadarević, Pandža, Jahić, Muratović, Misimović, Muslimović (69. Bajramović), Džeko (89. Pjanić). Selektor: Miroslav Blažević.