Primera
0

VIDEO / Messi postigao 50. gol sezone za Barcelonu

Nogometaši Barcelone zadržali su osam bodova prednosti u odnosu na Real Madrid i nakon 33. kola. Sastav Josepa Guardiole slavio je 2-0 pobjedu protiv Osasune u subotu na Camp Nou.

Četvrti uzastopni poraz Osasuni nanijeli su golovi Davida Ville i Lionela Messija. Španskom napadaču postignuti pogodak prvi je nakon sedam utakmica "posta", a ukupno osamnaesti ove sezone. Zabio ga je uklizavanjem sa sedam metara da Jeffrenovo dodavanje s lijeve strane u 24. minuti.

Villa je ove sezone do utakmice protiv Osasune ukupno dao 21 gol za Barcelonu, od čega 17 u Primeri, tri u Ligi prvaka i jedan u Kupu kralja, ali nije se upisao u listu strijelaca od 26. februara kada je postigao drugi gol u 3-0 gostujućem trijumfu Barcelone nad Mallorcom u Primeri. Bez postignutog gola je bio u 11 posljednjih klupskih takmičarskih utakmica. Izjednačio je time svoj najduži golgeterski post iz sezone 2007/08 kada je još igrao za Valenciju, a u subotu ga napokon i prekinuo.

Lionel Messi, vodeći strijelac Primere, nema takvih problema. Na okomito dodavanje Danija Alvesa u 88. minuti došao je do 31. gola u svojoj 30. ligaškoj utakmici sezone. Za Barcelonu je sjajni argentinski napadač ove sezone odigrao 49 utakmica u svim takmičenjima i okrunio ih s 50 golova. Nikada ni jednom igraču u španskom nogometu takvo nešto nije uspjelo.

Igrači s 50 ili više golova u sezoni:

(igrač, klub, sezona, broj golova)

Ferenc Deak, Ferencvaros, 1948/49, 66Gyula Zsengeller, Ujpest, 1938/39, 56Fred Roberts, Glentoran, 1931/32, 55Mario Jardel, Sporting Lisbon, 2001/02, 55Henrik Larsson, Celtic, 2000/01, 53William MacFadyen, Motherwell, 1932/33, 52Jimmy McGrory, Celtic, 1935/36, 50Joe Bambrick, Linfield, 1929/30, 50Lionel Messi, Barcelona, 2010/11, 50

Primera, 33. kolo:

Valencia - Real Madrid 3-6 (Soldado 59, Jonas 79, Alba 84 / Benzema 22, Higuain 30, 41, 52, Kaka 38, 61)

Barcelona - Osasuna 2-0 (Villa 24, Messi 88)

Redoslijed: 1. Barcelona 88, 2. Real Madrid 80, 3. Valencia 63, 4. Villarreal 57 (-1), 5. Athletic 48 (-1)...