0

Kvalifikacije za Euro 2008: BiH - Norveška 0:2

FENA
Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je u 11. susretu C-grupe kvalifikacija za EP 2008. večeras u Sarajevu poražena od Norveške sa 0:2 (0:2). Strijelci za Norvešku bili su Hagen (5.) i Riise (75.). Susret je na stadionu Asim Ferhatović Hase, pred oko 2.000 gledalada, sudio Francuz Stephane Lannoy.

Nogometaši BiH pretpjeli su četvrti uzastopni poraz u kvalifikacijama, čime su došli u poziciju da se bore za četvrto mjesto u grupi. Izabranici selektora Muzurovića odigrali su jednu od najlošijih partija dosad, ne zabilježivši niti jednu priliku za 90 minuta igre. S druge strane, Norvežani su se revanširali za poraz iz prvog meča u Oslu i pobjedom došli na korak do plasmana na EP.

Norveška je došla u vodstvo već u petoj minuti golom Hagena, koji je nakon centaršuta Riisea sa desetak metara pogodio gol.

U nastavku su nogometaši BiH bezuspješno pokušavali doći do poravnanja. Bezidejnom igrom u sredini terena bh. reprezentativci nisu uspijevali naći put do gola pored raspoloženih Norvežana, koji su potpuno zatvrili jedinog napadača BiH, Muslimovića.

U drugom poluvremenu selektor Muzurović u igru je uveo još dvojicu napadača, Džeku i Ibiševića. No, i pored agresivnije igre u napadu reprezentacija BiH do kraja nije uspjela ozbiljnije ugroziti gol gostujuće ekipe.

Norvežani su u 75. minuti iz brzog kontranapada preko Riisea uspjeli postići i drugi pogodak te zasluženo osvojiti tri boda koja im daju veliku šanse za plasman na EP.

Do kraja kvalifikacija reprezentacija BiH će odigrati još meč protiv Turske, dok Norveška dočekuje Tursku i u posljednjem kolu gostuje Malti.

Rezultati susreta C-grupe kvalifikacija za evropsko nogometno prvenstvo 2008. u Austriji i Švicarskoj:

Turska - Grčka 0:1 BiH - Norveška 0:2 Malta - Moldavija 2:3

1. Grčka 10 8 1 1 18:9 25
  2. Norveška 10 6 2 2 22:8 20
  3. Turska 10 5 3 2 22:10 18
  1. BiH 11 4 1 6 16:21 13
  2. Mađarska 10 4 0 6 10:17 12
  3. Moldavija 11 2 3 6 9:19 9
  4. Malta 10 1 2 7 9:22 5

Preostali mečevi kvalifikacija: Moldavija - Mađarska, Norveška - Turska, Grčka - Malta (17. novembra), Turska - BiH, Malta - Norveška, Mađarska - Grčka (21. novembra).