Sve po pravilima
22

Kutak za sporni trenutak: Sonov pogodak iz penala je opravdano poništen

Tottenham je sinoć savladao Rochdale rezultatom 6:1 i na taj način je prošao u četvrtfinale FA Cupa.

Čak i sedam pogodaka na susretu je zasjenio detalj iz 28. minute kada je arbitar Paul Tierney najprije dosudio penal za Tottenham, a potom poništio pogodak nakon što je Son Heong-min zastao prilikom izvođenja najstrožije kazne.

Najprije je u 25. minuti Matt Done čupao s leđa Kierana Trippiera, nakon što je bek Tottenhama pao u kaznenom prostoru Tierney je dosudio slobodan udarac.

Prekršaj je počeo van...

Tada mu se javio videoasistent (VAR) i pojasnio da je prekršaj počeo van kaznenog prostora, ali da je završen unutar, te da po pravilima nogometne igre to kazneni udarac.

... a završio unutar kaznenog prostora

Nakon tri minute razgovaranja Tierney je donio ispravnu odluku i pokazao na bijelu tačku, a loptu je uzeo Son.

Reprezentativac Južne Koreje je krenuo ka lopti, a potom u potpunosti zastao, te je nastavio trk i postigao pogodak kojeg je Tierney poništio i pokazao Sonu žuti karton.

Nakon nove konsultacije sa VAR-om Tierney je dosudio i indirektan udarac za Rochdale.

Pravila nogometne igre kažu da je Tierney donio ispravnu odluku. Naime, "Zakon 14: Kazneni udarci" stoji da će "indirektnim udarcem, neovisno od toga da li bude postignut pogodak ili ne, biti sankcionisane sljedeće situacije":

• kazneni udarac je izveden unazad
  • saigrač udari loptu prije igrača koji želi izvesti kazneni udarac; arbitar mora pokazati opomenu (žuti karton) tom igraču
  • zaustavljanje neposredno pred izvođenje kaznenog udarca; arbitar mora pokazati opomenu (žuti karton) igraču

Sinoć se desila treća situacija, te je pogodak opravdano poništen, a Rochdale je opravdano dobio indirektan udarac.