Prvak "pao" na Grbavici
140

Kraj sezone u prvenstvu BiH: Željezničar savladao Borac, remi Širokog i Sarajeva

D. P.
Odlična atmosfera na Grbavici (Foto: I. L./Klix.ba)
(Foto: I. L./Klix.ba)
S tri posljednje utakmice završena je sezona u Wwin ligi Bosne i Hercegovine, a u fokusu je pobjeda Željezničara nad Borcem (2:1) te remi Širokog Brijega i Sarajeva rezultatom 2:2.

Željezničar je na Grbavici u odličnoj atmosferi dočekao novog prvaka BiH, ekipu Borca, te slavio rezultatom 2:1 zahvaljujući sjajnoj igri u prvom poluvremenu.

Na startu nismo vidjeli mnogo toga na Grbavici, a onda je iz prve prave prilike Željezničar došao u vodstvo. Crnogorski ofanzivac Aleksandar Boljević lijepo pogađa rezantnim udarcem s vrha šesnaesterca u 19. minuti.

Isti igrač je samo 10 minuta kasnije udvostručio prednost Plavih, a to je bio i rezultat prvog poluvremena.

U nastavku je Željezničar mogao i do trećeg gola, ali je udarac Semira Štilića sjajno odbranio Marko Milošević na golu Borca.

Konačnih 2:1 postavio je Jovo Lukić golom za Borac u 76. minuti susreta.

Ostalo je 2:1, tako da je Željezničar lijepom pobjedom nad prvakom okončao sezonu. Plavi su završili na šestom mjestu, što je na kraju odličan skor ukoliko se uzme u obzir činjenica da je do prije šest utakmica Željezničar bio u zoni ispadanja.

I u drugom derbiju programa vidjeli smo dosta uzbuđenja, a na kraju se Sarajevo spasilo poraza na gostovanju Širokom Brijegu golom u 93. minuti. Završeno je rezultatom 2:2.

Utakmica nije mogla bolje početi za goste jer je Hamza Čataković već u četvrtoj minuti pogodio za vodstvo Sarajeva.

No, do odlaska na odmor potpuni preokret Širokog Brijega. Domaćin je preokrenuo golovima Filipa Matića i Luke Mamića za prednost na poluvremenu.

Kada se činilo da će utakmica završiti pobjedom domaćina, u posljednjem napadu na utakmici Nemanja Anđušić pogađa za konačnih 2:2.

Posušje je bez problema savladalo Zvijezdu 09 rezultatom 2:0, a golove su postigli Dario Pavković i Leonardo Petrović.

U ranije odigranim utakmicama danas Zrinjski je kao gost razbio Igman u Konjicu rezultatom 4:1, dok su GOŠK i Sloga Meridian remizirali rezultatom 1:1.

Rezultati i strijelci:

Posušje - Zvijezda 09 2:0 (Pavković 18', Petrović 39')

Željezničar - Borac 2:1 (Boljević 19', 30' / Lukić 76')

Široki Brijeg - Sarajevo 2:2 (Matić 19', Mamić 29' / Čataković 4', Anđušić 90+3')

Ranije danas:

Igman - Zrinjski 1:4 (Ramić 17' / Hrvanović 20', Mulahusejnović 26', Lukanić 70', Abdurahimi 89')

GOŠK - Sloga 1:1 (Hasukić 65' / Dujaković 67')

U petak:

Tuzla City - Velež 1:5 (Hadžić 82' - Mlinarić 31', 39', 89', Halilović 47', Šikalo 55')