0

FOTO+VIDEO / Klose donio pobjedu Laziju, Pjanić asistirao Osvaldu

Piše: Dalibor Bošnjak
(Foto: AP)
Na stadionu "Olimpico" u Rimu je u okviru 7. kola talijanske Serie A odigran derbi susret između Lazija i Rome. Bio je to ujedno i direktni okršaj naših reprezentativaca Miralema Pjanića i Senada Lulića. Pjanić je za "Vučicu" zaigrao od prve minute i upisao asistenciju, a Lulić je priliku u ekipi Lazija dobio u drugom poluvremenu. Susret je završen rezultatom 2:1 u korist Lazija.

Rimski derbi je za Romu počeo odlično. Već u 5. minuti je "Vučica" došla u vodstvo. Strijelac je na asistenciju bh. reprezentativca Miralema Pjanića bio Pablo Daniel Osvaldo. Nakon postignutog gola je podigao dres kako bi na majici pokazao natpis "I ja sam ih kaznio". Sama poruka dovoljno govori o rivalstvu dva kluba iz Rima.

Novu priliku je Roma imala već u 10. minuti, ali je Simone Perrotta iz dobre pozicije šutirao pored gola. S druge strane je gol "Vučice" pokušao ugroziti Miroslav Klose, ali nije bio precizan. Više sreće nije imao ni njegov saigrač Djibril Cisse tri minute kasnije.

Lazijev Hernanes je u 18. i 25. minuti utakmice imao dvije odlične prilike za izjednačenje rezultata, no mreža Rome je ostala netaknuta. Lazio je u tim trenucima imao više od igre. Ponovo je zaprijetio Hernanez, a nakon njega i Cisse. Osvaldo je s druge strane bio najopasniji u redovima Rome.

Do kraja prvog poluvremena je bilo još nekoliko prilika na obje strane. Golmanu Rome Stekelenburgu je najviše problema zadavao Hernanes, dok su Lazijevom čuvaru mreže Marchetiju opasno zaprijetili Bojan i Marco Cassetti. "Vučica" je na kraju prvog dijela susreta vodila sa 1:0.

U drugom poluvremenu je Lazio krenuo ofanzivnije ka golu ljutog protivnika. Pravi problemi su Romu zadesili u 50. minuti kada je Simon Kjaer dobio crveni karton zbog prekršaja. Lazio je do izjednačujućeg gola stigao u 51. minuti. Iz jedanaesterca je pogodio večeras sjajni Hernanes.

Lazio je nakon toga vidno koristio prednost jednog igrača više. Klose je sve češće dolazio u prilike za gol. Odličnu je priliku za Lazio imao Cisse u 89. minuti, no, pogodio je stativu. Blizu gola je bio i Lulić u samom finišu susreta. No, Lazio je ipak u sudijskoj nadoknadi došao do pobjede. Na asistenciju Metuzalema je pogodio Klose. Rimski derbi je tako pripao Laziju.

Rezultati 7. kola Serie A:

subota: Catania - Inter 2:1 AC Milan - Palermo 3:0

Napoli - Parma 1:2

nedjelja: Cesena - Fiorentina 0:0 Atalanta - Udinese 0:0 Cagliari - Siena 0:0 Chievo - Juventus 0:0 Genoa - Lecce 0:0 Novara - Bologna 0:2 Lazio - AS Roma 2:1

1. Juventus 6 3 3 0 9:3 12
  2. Udinese 6 3 3 0 7:1 12
  3. Cagliari 6 3 2 1 8:5 11
  4. Lazio 6 3 2 1 9:7 11
  5. Napoli 6 3 1 2 10:5 10
  6. Palermo 6 3 1 2 9:9 10
  7. Chievo 6 2 3 1 6:5 9
  8. Catania 6 2 3 1 7:8 9