Nakon izvođenja penala
0

Keita odveo Mali u polufinale Afričkog Kupa nacija

Seydou Keita pogodio za polufinale (Foto: AFP)
Boljim izvođenjem jedanaesteraca 5-4, reprezentacija Malija pobijedila je Gabon u četvrtfinalu Afričkog kupa nacija. Nakon 90 i 120 minuta igre rezultat je bio 1-1.

Nakon što je u subotu Obala Bjelokosti s 3-0 svladala Ekvatorsku Gvineju, jednog od dva domaćina afričkog prvenstva, dan kasnije se od takmičenja oprostio i onaj drugi, Gabon, iako je bio blizu polufinalu.

Gabon je, naime, poveo u 55. minuti, kada je Mouloungui udarcem lijevom nogom s desetak metara razgalio domaće navijače. No, u 84. minuti je Diabate iz okreta sretno i spretno poentirao za 1-1.

U izvođenju penala za domaćine nije zabio Aubameyang u četvrtoj seriji. Seydou Keita, 31-godišnji vezni nogometaš Barcelone, koji je bio proglašen za najboljeg sportistu Malija za prošlu godinu, a ovo mu je vjerovatno i posljednje veliko takmičenje u dresu reprezentacije, zabio je zadnji udarac s bijele tačke za veliko slavlje Malija, koji će u polufinalu igrati protiv Obale Bjelokosti.

Zambia čeka pobjednika posljednjeg četvrtfinalnog susreta u kojem se sastaju Gana i Tunis.

Afrički kup nacija, četvrtfinale:

Mali – Gabon 1-1, na penale 5-4 (Diabate 84 / Mouloungui 55) Gana – Tunis (20.00)