Carling Cup
0

Ispali Liverpool, Chelsea i Manchester City

Nogometaši Liverpoola opalili su svojim navijačima vrlo bolan šamar domaćim porazom od četvrtoligaša Northamptona u 3. kolu engleskog Carling Cupa.

Northampton, ekipa koja zauzima 17. mjesto na tabeli četvrtog razreda engleskog nogometa, proslavila je na Anfieldu pobjedu s ukupnih 6-4 nakon boljeg izvođenja penala. Nakon 90 minuta igre bilo je 1-1, nakon 120 minuta 2-2, a u udarcima s bijele tačke je gostujući klub bio bolji s 4-2.

Sramotu slavnog engleskog kluba teško će opravdati činjenica da su ''crveni'' zaigrali s rezervnom postavom, jer to je, uostalom, i navika najvećih engleskih klubova u ovom takmičenju. Liverpol je poveo golom Jovanovića u 9. minuti, McKay je poravnao u 56. minuti, a u produžecima su gosti vodili od 98. golom Jacobsa. David N'Gog svojim je pogotkom u 116. minuti spriječio blamažu samo do izvođenja kaznenih udaraca koje su domaći nogometaši dvaput neuspješno izveli, pa je Northampton slavio s 4-2, odnosno s ukupnih 6-4.

West Bromwich Albion eliminirao je Manchester City savladavši ga na svom terenu s 2-1. Bio je to okršaj dva prvoligaša koje vode talijanski treneri, dvojica Roberta, a Di Matteo je dobio dvoboj protiv Mancinija. Brazilac Jo doveo je City u vodstvo u 19. minuti, a preokret i pobjedu domaćina osigurali su Zuiverloon i Cox golovima u 55. odnosno 57. minuti.

Večer iznenađenja upotpunio je i Newcastle, koji je na Stamford Bridgeu pred više od 40.000 gledatelja svladao lidera prvenstva i aktuelnog prvaka Engleske Chelseaja s 4-3. Domaći su poveli već u 6. minuti golom Patricka Van Aanholta. No, "svrake" su okrenule dvoboj i povele s 3-1, samo da bi Nicolas Anelka s dva pogotka, u 70. minuti i 87. iz penala, uspostavio rezultatsku ravnotežu i poravnao na 3-3. No, Shola Ameobi je svojim drugim pogotkom na utakmici u 90. minuti, glavom s nekih šest metara, donio veliku radost gostima.

Da stvar za Chelsea bude još lošija, Salomon Kalou i Yossi Benayoun zadobili su ozljede, a Kalou je zbog povrede bedrenog mišića u 56. minuti morao i napustiti igru.

Za razliku od ostalih izrazitih favorita, branitelj naslova ovog takmičenja Manchester United bio je uvjerljiv na gostovanju kod drugoligaša Scunthorpea, te ga je savladao s 5-2. "Crveni vragovi" zaigrali su u kombiniranom sastavu, a dva pogotka za njih postigao je Michael Owen.

Aston Villa je kao domaćin pobijedila Blackburn s 3-1. Blackburn je poveo golom Giveta u 34. minuti, Emile Heskey je poravnao u 59., a Ashley Young je pogocima u 75. i 77. minuti osigurao pobjedu Aston Villi, na čijoj klupi je u svojstvu novog trenera debitirao 63-godišnji Francuz Gerard Houllier.

Wigan je kao domaćin savladao Preston s 2-1, iako su gosti do 87. minute vodili s 1-0.

Carling Cup, 3. kolo:

Liverpool – Northampton 1-1, 2-2, 4-6 nakon penala (Jovanović 9, N'Gog 116 / Mckay 56, Jacobs 98) Chelsea – Newcastle 3-4 (Van Aanholt 6, Anelka 70, 87 – 11 m / Ranger 27, Taylor 32, Ameobi 49, 90) Scunthorpe – Manchester United 2-5 (Wright 19, Woolford 90 / Gibson 23, Smalling 36, Owen 49, 71, Ji-Sung 54)

WBA – Manchester City 2-1 (Zuiverloon 55, Cox 57 / Jo 19) Aston Villa – Blackburn 3-1 (Heskey 59 / Young 75, 77 / Givet 34) Wigan – Preston 2-1 (Gomez 87, N'Zogbia 90 / Treacy 23)