168

Historijski dan za Slobodu: Ćiro vratio crveno-crne u Premijer ligu BiH

(Foto: Darko Zabuš/Klix.ba)
Fudbalski klub Sloboda iz Tuzle pobijedio je danas Igman na domaćem terenu rezultatom 3:0 i osigurao povratak u Premijer ligu BiH. Historijsku utakmicu na Tušnju je pratilo više od 8.000 navijača koji su svoje igrače bodrili svih 90 minuta. Tako je legendarni trener Miroslav Ćiro Blažević ostvario ono što je i obećao kada je došao u Tuzlu prije nekoliko mjeseci - Sloboda je novi premijerligaš.

Izabranici Ćire Blaževića su krenuli od prvog trenutka žestoko i napadački, što se isplatilo u 36. minuti kada Redžepi postiže gol za 1:0.

Pred sami kraj prvog poluvremena Sloboda je imala odličnu šansu da povisi rezultat, ali Mehanović ne uspijeva zatresti mrežu protivnika jer golman Igmana odlično brani.

Na početku drugog poluvremena Huseinbašić je imao dobru šansu ali nije povećao prednost Slobode. Uspijeva to Selamović u 74. minuti kada povećava vodstvo na 2:0 i definitivno potvrđuje povratak Slobode u Premijer ligu BiH. Pred sami kraj Krpić je povisio vodstvo na konačnih 3:0.

Sloboda je, podsjećanja radi, iz Premijer lige BiH ispala 23. maja 2012. godine i danas se ponovo vratila. Ovaj historijski dan obilježen je i velikom bakljadom Slobodnih navijača, a uslijedit će i veliko slavlje.

Jedinstvo slavilo 4:0

Jedinstvo se lavovski borilo protiv Iskre iz Bugojna. Samo u prvom poluvremenu postigli su dva gola, Stojanov u 37., a Burazor u 42. minuti. Po povratku s pauze Jedinstvo je povećalo prednost na 3:0, strijelac je ponovo bio Stojanov, a potom u 65. minuti Malbašić povećava na 4:0. No, uprkos fantastičnoj pobjedi, Jedinstvo nije u konačnici po broju bodova prestiglo Slobodu koja se zasluženo vratila u Premijer ligu BiH.

Prva liga FBiH, 30. kolo:

Sloboda - Igman 3:0 Jedinstvo - Iskra 4:0 Budućnost - Rudar 3:1 Bratstvo - Branitelj 2:3 Čapljina - Podgrmeč 5:3 Gošk - Orašje 0:3 Radnički - Gradina 0:0 Mladost - Troglav 3:0

1. Sloboda 30 23 2 5 61:16 71
  2. Jedinstvo 30 21 6 3 50:10 69
  3. Bratstvo 30 16 5 9 55:32 53
  4. Rudar 30 16 2 12 37:23 50
  5. Orašje 30 15 3 12 48:38 48
  6. Mladost 30 13 4 13 41:36 43
  7. GOŠK 30 11 9 10 40:34 42
  8. Čapljina 30 13 3 14 41:36 42