Pravedna odluka
39

Čuda se dešavaju: Derbi belgijske lige će biti ponovo odigran zbog velike greške VAR-a

E. B.
Utakmica belgijskog prvenstva između Anderlechta i Genka koja je odigrana 23. decembra će biti odigrana ponovo zbog velike greške VAR-a koja je direktno utjecala na rezultat.

Anderlecht je tada u derbiju pobijedio sa 2:1 golom Andersa Dreyera iz prve minute sudijske nadoknade.

No, razlog ponavljanja utakmice je situacija iz 23. minute kada je Genkov napadač Yira Sor postigao gol.

Golman Anderlechta Kasper Schmeichel je odbranio penal Bryanu Heynanu, a Sor je prvi stigao do odbijene lopte i poslao je u gol.

Sudije u VAR sobi su tada reagovale i javile glavnom sudiji utakmice Nathanu Verboomenu da je Sor ušao u šesnaesterac prije nego što je Heynan šutirao penal, te da se gol treba poništiti.

No, osim Sora, u kazneni prostor prije izvođenja penala ušla su i dvojica igrača Anderlechta, a prema pravilima u tom slučaju se penal morao ponoviti, a ne poništiti pogodak.

Genk je zbog toga uložio žalbu, a Disciplinska komisija belgijskog prvenstva je utvrdila da je Genk u pravu i da se kazneni udarac trebao ponoviti, te je donijela odluku da se čitava utakmica mora ponovo odigrati.

Datum odigravanja susreta će bit objavljen naknadno.