338

Bitka za titulu sve neizvjesnija: Široki deklasirao Željezničar za lidersku poziciju

Piše: J. H.
(Foto: Davorin Sekulić/Klix.ba)
FK Željezničar je poražen na Grbavici od Širokog Brijega rezultatom 3:0 u okviru 23. kola BH Telecom Premijer lige BiH. Strijelci za Široki bili su Špikić, Zakarić i Kordić.

Bitka za titulu prvaka BiH postala je sve neizvjesnija. Nakon subotnjih utakmica ovog kola, tri ekipe imaju po 43 boda, Željezničar, Zrinjski i Široki Brijeg. Ukoliko FK Sarajevo sutra pobijedi Velež, pridružit će se navedenim ekipama sa istim brojem bodova sedam kola prije kraja prvenstva.

Da će ova utakmica za Plave sa Grbavice biti jedna od najvažnijih u proljetnom dijelu prvenstva, jučer je nagovijestio i šef Stručnog Štaba Željezničara Dino Đurbuzović. On je kazao da će susret sa Širokim Brijegom biti težak i neizvjestan čiji konačan ishod nije smio prognozirati.

Širokobriježani su u prvom poluvremenu bili bolji od domaće ekipe i nakon nekoliko polušansi tima Slavena Muse, Špikić pogađa glavom za vodstvo u 29. minuti. Nakon toga su zaprijetili Plazonić i Marić, ali je ovaj put odbrana Željezničara bolje reagovala.

Nekoliko minuta u drugom poluvremenu trebalo je igračima Širokog da stvore odličnu šansu za povećanje vodstva. Međutim, Marićev zicer odbranio je golman Lončarić.

Odličnu akciju u 65. minuti golom je krunisao Zakarić za vodstvo Širokog Brijega od 2:0. I u ovoj situaciji, odbrana domaće ekipe potpuno je podbacila.

Mogao je Željo do gola u 70. minuti, ali je Selimović na centaršut Hodžića pogodio prečku gola Širokog Brijega.

Potpuni debakl Željezničara upotpunio je Kordić u 85. minuti kada je postigao gol za konačnih 3:0 za Široki Brijeg na Grbavici.

Nakon ovog kola, s obzirom na gol razliku, Širokobriježani su od Željezničara preuzeli vodeće mjesto na tabeli i sada su najveći favoriti za osvajanje titule prvaka jer imaju lakši raspored od svojih konkurenata.

Koliko će ovaj poraz Plavih utjecati na ekipu Dine Đurbuzovića vidjet će se u srijedu u drugoj četvrtfinalnoj utakmici Kupa BiH u kojoj Željezničar gostuje na Koševu kod FK Sarajevo.

1. Široki Brijeg 23 12 7 4 50:20 43
  2. Zrinjski 23 12 7 4 41:17 43
  3. Željezničar 23 12 7 4 35:21 43
  4. Sarajevo 22 11 7 4 29:15 40 (-1)
  5. Olimpic 23 10 9 4 34:17 39
  6. Borac 23 11 5 7 28:22 38
  7. Velež 22 8 9 5 25:17 33 (-1)
  8. Čelik 23 7 12 4 27:22 33