Zvanično priznat
29

Begović više nije svjetski rekorder, golman Newporta postigao gol s 96,01 metara

H. H.
King je u 12. minuti postigao pogodak kada je ispucao loptu s peterca (Foto:Shutterstock)
Pogodak golmana Newporta Toma Kinga protiv Cheltenhama zvanično je priznat kao novi svjetski rekord - gol postignut iz najveće udaljenosti u takmičarskoj nogometnoj utakmici.

King je na pomenutom meču u 12. minuti postigao pogodak kada je ispucao loptu s peterca svog kaznenog prostora. Ona je dugo putovala, a potom odskočivši od zemlju preskočila je i golmana gostiju Cheltenhama Josha Griffithsa koji je bio nemoćan.

Dvadesetpetogodišnjak je tako postigao gol sa udaljenosti od 96,01 metara čime je nadmašio prethodni rekord od 91,9 metara, koji je postavio bh. čuvar mreže Asmir Begović dok je igrao za Stoke protiv Southamptona u novembru 2013. godine.
"Presretan sam što sam postavio rekord. To je nešto što nikada nisam mogao sanjati, ali siguran sam da će to učiniti moju porodicu vrlo ponosnim", kazao je golman Newporta.

Inače, Cheltenham i Newport su remizirali 1:1, a oba tima su u vrhu tabele i bore se za promociju u viši rang.