Australija deklasirala Uzbekistan za finale

komentara
0

dijeljenja
Australija deklasirala Uzbekistan za finale Foto: AFP
Nogometaši Australije pobijedili su Uzbekistan sa čak 6-0 u drugoj polufinalnoj utakmici Azijskog kupa u Kataru. U finalu će Australci 29. januara igrati protiv Japana.
Australci su zabili sedam golova u prethodne četiri utakmice na azijskom prvenstvu, ali su protiv Uzbekistana odlično koristili sve što im se nudilo. Za njih je rani pogodak veterana Harryja Kewella lijevom nogom već u 5. minuti bio idealni start. Nakon toga su prepustili inicijativu Uzbekistancima, a svoje prilike su vrebali iz kontranapada. U 34. minuti je Ognenovski udvostručio prednost ''klokana'', a treći pogodak Australije, koji je postigao Carney u 65. minuti, potpuno je slomio moral Uzbekistanu, pa su do kraja Australci još tri puta zaresli mrežu svog suparnika, a strijelci su bili Emerton, Valeri i Kruse.

Podsjećamo, trostruki osvajač ovog takmičenja, reprezentacija Japana, u prvoj polufinalnoj utamici u Dohi je bila bolja od Južne Koreje boljim izvođenjem penala s 3-0, nakon što je u 120 minuta igre rezultat bio 2-2.

Uzbekistan i Južna Koreja igrat će za 3. mjesto 28. januara, a Japan i Australija će dan kasnije odmjeriti snage u Dohi.

Azijski kup, polufinale:

Japan – Južna Koreja 2-2, 3-0 na penale (Maeda 36, Hosogai 97 / Sung-Yueng 23 – 11m, Jae-Won 120)
Australija – Uzbekistan 6-0 (Kewell 5, Ognenovski 34, Carney 65, Emerton 74, Valeri 82, Kruse 83)