U finalu pala Španija
54

Mladi Englezi došli do trećeg naslova prvaka Evrope, briljirao golman Trafford

Slavlje igrača Engleske (Foto: EPA-EFE)
Engleska je treći put u historiji postala prvak Evrope u uzrastu do 21 godine nakon što su pobijedili Španiju s 1:0 u finalu odigranom u gruzijskom Batumiju.

Gol vrijedan trofeja postigao je Liverpoolov veznjak Curtis Jones u četvrtoj minuti sudijske nadoknade u prvom poluvremenu.

Međutim, istinski junak bio je engleski golman James Trafford koji je u devetoj minuti sudijske nadoknade na kraju utakmice odbranio penal španskom kapitenu Abelu Ruizu.

Potom je odbranio i pokušaj Aimara Oroza koji je bio prvi na odbijenoj lopti.

Englezi su tako do naslova došli bez primljenog pogotka (11:0) na cijelom turniru koji je odigran u Rumuniji i Gruziji.

Ovo im je treći naslov u četiri odigrana finala, ali su prethodna dva osvojili prije četiri desetljeća (1982. i 1984.).

Španci su igrali u petom finalu na posljednjih sedam izdanja Eura U-21, a ukupno devetom u historiji takmičenja i ostali su na pet naslova koliko ih ima i Italija.