sport
0

Marquez najmlađi svjetski prvak u motociklizmu

FENA
Španac Marc Marquez (Honda) novi je svjetski prvak u elitnoj motociklističkoj klasi MotoGP. Na zadnjoj utrci sezone u Valenciji 20-godišnji Marquez osvojio je treće mjesto što mu je bilo dovoljno za ukupnu pobjedu.

Marquez je postao najmlađi svjetski prvak u elitnoj klasi. Španac je ove sezone oborio nekoliko rekorda, a završio je sa šest pobjeda, 15 podijuma i devet pol pozicija na 17 utrka koje je završio. Jednu utrku bio je suspendovan, a jednu je izletio sa staze. Marquez je prvi debitant u 35 godina koji je osvojio titulu.

Titulu prvaka Marquezu je morao prepustiti zemljak Jorge Lorenzo (Yamaha), koji je danas osvojio prvo mjesto na utrci.

Pred zadnjom utrkom sezone u igri za ukupnu pobjedu ostali su samo Lorenzo i Marquez, koji je imao 13 bodova prednosti i morao takmičenje okončati među četvoricom najboljih.

To mu je uspjelo i sezonu je okončao sa 334 boda, Lorenzo je osvojio 330 bodova. Danas drugoplasirani Španac Dani Pedrosa u ukupnom poretku zauzeo je treće mjesto sa 300 bodova.