93

Magnus Carlsen postao svjetski prvak i u brzopoteznom šahu

FENA
Magnus Carlsen (Foto: EPA-EFE)
Nakon dvodnevnog takmičenja i pravog maratona od 21 kola, trijumfom svjetskog prvaka u standardnom šahu Norvežanina Magnusa Carlsena završeno je Svjetsko prvenstvo u brzopoteznoj inačici drevne igre, disciplini u kojoj svaki igrač za partiju ima samo 3 minute uz dodatak od dvije sekunde nakon svakog odigranog poteza.

Fenomenalni Norvežanin nanizao je čak 13 pobjeda uz 8 remija i jedini završio takmičenje neporažen, pri čemu je svoj astronomski rejting od 2939 bodova povećao za još 15 bodova.

Sve do posljednjeg kola ugrožavao ga je Poljak Jan-Krzysztof Duda, koji je na kraju osvojio drugo mjesto sa samo pola boda zaostatka za Carlsenom.

O veličini njegova pothvata zorno svjedoči činjenica da je očekivani rezultat premašio za 6 bodova. Treće mjesto osvojio je Amerikanac Hikaru Nakamura sa čak dva boda zaostatka za izvrsnim Poljakom.

Na prvenstvu su učestvovala 202 igrača iz 37 zemalja među kojima su bila 142 velemajstora i 35 međunarodnih majstora.