sport
0

Mađarima svjetsko zlato u vaterpolu

Svjetsko prvenstvo u vaterpolu koje se održava u Barceloni prošlo je u znaku Mađara koji su osvojili zlatnu medalju pobijedivši u finalu reprezentaciju Italije.

Rezultat nakon produžetaka bio je 11:9 (2:1, 2:3, 2:1, 2:3/1:0, 2:1) za olimpijske prvake Mađare. Ovo je prva zlatna medalja na SP-u za Mađarsku još od 1973. godine. Mađarska je ovom pobjedom dokazala i dominaciju evropskih vaterpolskih reprezentacija na svjetskim prvenstvima. Naime, u posljednjih 10 godina nijedna vaterpolska reprezentacija izvan Evrope nije osvojila Svjetsko prvenstvo.

Finale je pratilo 10.800 ljudi, što predstavlja i rekord posjećenosti jednog od finala svjetskih prvenstava.

Jučer je također, u borbi za treće mjesto na Svjetskom prvenstvu u vaterpolu, reprezentacija Srbije i Crne Gore, evropski vaterspolski prvak, savladala reprezentaciju Grčke rezultatom 5:3 osvojivši time brončanu medalju.