sport
36

Ledecky proslavila zlato i svjetski rekord prije nego su ostale plivačice završile utrku

Američka plivačica Katie Ledecky je drugog dana Olimpijskih igara osvojila zlatnu medalju i oborila sopstveni svjetski rekord. I to na kakav način.

Ukoliko se i za jednu pobjedu na ovogodišnjim Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru može reći da je uvjerljiva, to je bila pobjeda u plivačkoj utrci na 400 metara slobodnim stilom.

Devetnaestogodišnja Amerikanka je za skoro dvije sekunde popravila sopstveni svjetski rekord koji je do jučer iznosio 3:58.37.

Ledecky je otplivala utrku u vremenu 3:56.46, a koliko je uvjerljiva bila govori podatak da je uspjela proslaviti zlato i obaranje novog svjetskog rekorda prije nego što su ostale takmičarke završile utrku.

Drugoplasirana Jazmin Carlin je za njom zaostala skoro pet sekundi (4:01.23), dok je posljednja utrku završila Coralie Balmy sa više od deset sekundi zaostatka (4:06.98).

Ledecky je aktuelna svjetska rekorderka i na 800 i 1.500 metara, a zlato na 800 metara je osvojila na prošlim Olimpijskim igrama u Londonu kao 15-godišnjakinja.