sport
0

Kup Evrope završen slavljem reprezentacija Turske i Hrvatske

FENA
Atletičari i atletičarke Turske i Hrvatske imali su najviše uspjeha na takmičenju za Kup Evrope 2. liga grupa „B“, čime su izborili plasman u 1. ligu evropske „kraljice sportova“.

Atletičari BiH takmičenje su završili na 6. mjestu, a isti plasman ostvarile su i atletičarke BiH. Šlager drugog dana Kupa Evrope, u nedjelju, koji se održavao na atletskom stadionu Kamberovića polje bio je nastup Blanke Vlašić, hrvatske rekorderke u skoku u vis koja je takmičenje završila sa preskočenih dva metra, što je najvredniji atletski rezultat Kupa Evrope na kojem je nastupilo oko 600 takmičara iz 18 država.

Svjetska zvijezda, izraelski skakač s motkom Alex Averbukh pobijedio je s rezultatom 5,50 metara. Od reprezentativaca BiH koji su nastupili u nedjelju nabolji rezultat imala je Luciah Kimani, koja je u trci na 5.000 metara osvojila 3. mjesto.

Almir Kolašinac je čak tri puta obarao lični rekord u bacanju koplja, a dužina od 65,51 metara bila je dovoljna za osvajanje 5. mjesta.

Konačan poredak atletičarki: Turska 221 bod, Hrvatska 206, Kipar 196, Izrael 196, Moldavija 187,5, BiH 150,5, Azerbejdžan 142,5, Luksemburg 141, Gruzija 119,5, Crna Gora 108, Armenija 102, Albanija 70, Asocijacija malih evropskih država 66, Makedonija 56 bodova.

Konačan poredak atletičara: Turska 232 boda, Hrvatska 220, Kipar 209, Izrael 208, Moldavija 196,5, BiH 158,5, Luksemburg 151, Azerbejdžan 142,5, Gruzija 124,5, Crna Gora 115, Armenija 106, Asocijacija malih evropskih država 72, Albanija 70, Makedonija 59 bodova.