Košarka
1

NBA finale: Miami u produžecima izborio sedmu utakmicu

Košarkaši Miami Heata, aktuelni prvaci NBA lige, pobijedili su na svom parketu San Antonio Spurse 103-100 nakon produžetka. Fantastična finalna serija je izjednačena na 3-3.

U noći s četvrtka na petak odigrat će se posljednja sedma utakmica, no realno Spursi igranje te sedme nisu trebali dozvoliti. Imali su sigurnu pobjedu ovog utorka, dva puta su lomili suparnika, ali ga nisu uspjeli i potpuno slomiti.

U trećoj četvrtini je San Antonio imao 13 poena razlike (71-58), ali je prilično olako sve prosuo tokom posljednje četvrtine i Miami je šest minuta prije kraja poveo 84-82 polaganjem Allena.

No, još je veća prednost bila ona 25 sekundi prije kraja - 94-89. Tu razliku četverostruki dosadašnji prvaci nisu smjeli prokockati. Tada su primili tricu od Jamesa, a na drugoj strani je Leonard pogodio samo jedno slobodno bacanje. U zadnjem napadu domaćina James je promašio, ali je Miami uhvatio ofanzivni skok, lopta je došla do Allena koji se povukao na tricu i izjednačio na 95-95. U posljednjem napadu Parker nije pogodio.

Tada, kada je postalo jasno da će se igrati produžetak, bilo je i jasno da Spursi u njemu imaju mnogo manje šanse. I tako je i bilo. Miami je obavio završni preokret, pobijedio je 103-100 i psihološki ulazi u sedmu utakmicu s velikom prednošću.

LeBron James je utakmicu završio s "triple-doubleom" od 32 poena, 10 skokova i 11 asistencija, iako tokom utakmice nije uvijek djelovao dobro na parketu. Imao je faze vrlo lošeg napada i bojazni od odbrane Spursa. Mario Chalmers je dodao 20 poena, a Chriis Bosh 10 poena i 11 skokova. Dwyane Wade je ubacio 14 poena uz četiri skoka i asistencije.

Na drugoj strani prvo ime je bio Tim Duncan sa 30 poena i 17 skokova, s tim da je 25 ubacio u prvom dijelu. Tony Parker je dodao 19 uz osam asistencija, a Kawhi Leonard 22 uz 11 skokova. Loše je odigrao Manu Ginobili (9 poena, ali čak 8 izgubljenih lopti), kao i Danny Green (3 poena, jedna trica) kojeg su ovaj put iz Miamija opasno dobro čuvali.

NBA finale, šesta utakmica:

Miami - San Antonio 103-100, produžetak (James 32p, 10s, 11a, Chalmers 20p, 4s, Bosh 10p, 11s / Duncan 30p, 17s, Leonard 22p, 11s)

(serija je izjednačena na 3-3)