Kvalifikacije za Eurobasket
0

Makedonci priredili treći poraz košarkašima BiH

Sarajevo-x.com/FENA
U četvrtoj utakmici kvalifikacija za Evropsko košarkaško prvenstvo, koje se 2011. godine igra u Litvaniji, reprezentacija Bosne i Hercegovine doživjela je treći poraz u ovim kvalifikacijama.

U četvrtom susretu u okviru B-grupe kvalifikacija košarkaši BiH su večeras u Skoplju poraženi od Makedonije sa 56:70 (12:26, 12:13, 21:12, 11:19).

Košarkaši BiH okončali su prvi dio kvalifikacija s tri poraza uz jednu pobjedu, čime su šanse za plasman na EP sveli na minimum.

Mada su u jednom trenutku gubili sa 25 poena razlike izabranici selektora Sabita Hadžića uspjeli su u trećem periodu da se vrate u utakmicu. No, nisu imali snage i koncentracije za potpuni preokret.

Prvo poluvrijeme u potpunosti je pripalo domaćim igračima, koji su zahvaljujući agresivnoj odbrani već u ranoj fazi došli do visoke prednosti. Igrači Makedonije su nakon prvih deset minuta igre imali 14 poena razlike, a njihova dominacija nastavljena je i u drugom periodu. Serijom od 13:3 makedonski igrači su u 17. minuti došli su do prednosti od 26 poena (41:15).

U finišu poluvremena 'probudili' su se i bh. reprezentativci, koji su prvi put u utakmici uspjeli da uvežu nekoliko dobrih napada i serijom od 9:0 na odmor odu s 'podnošljivijih' 17 poena zaostatka (41:24).

Drugo poluvrijeme donijelo je mnogo bolju igru bh. košarkaša. Do kraja trećeg perioda igrači BiH uspjeli su prvi put nakon prve četvrtine da smanje zaostatak ispod deset poena, a u 31. minuti došli su na svega pet poena razlike. No, za konačan preokret nisu imali dovoljno snage i koncentracije. Seriju BiH prekinuo je Sokolov koji je prednost Makedonaca vratio na 11 poena. Do kraja susreta košarkaši BiH nisu uspjeli da naprave novi preokret, pa su Makedonci došli do trećeg trijumfa, koji im je otvorio vrata plasmana na EP.

Najefikasniji u reprezentaciji BiH bili su Domercant s 13, te Bavčić i Varda sa po 11 poena, a kod Makedonije McCalebb sa 19 i Samardžiski sa 15 poena.

U narednom kolu košarkaši BiH 20. augusta idu u goste Ukrajini.