Košarka
0

Lakersima treća uzastopna pobjeda protiv Celticsa

Vjerovatno najveće rivalstvo NBA lige, ono između Boston Celticsa i Los Angeles Lakersa, ponudilo je u nedjelju navečer još jednu zanimljivu i krajnje neizvjesnu utakmicu.

Dvije ekipe koje su između sebe podijelile čak 32 NBA prstena, uključujući i posljednja dva, susrele su se u TD Gardenu, a šutom Kobea Bryanta 7.3 sekunde prije kraja susreta pobjeda 90-89 je pripala gostujućem timu. Većim je dijelom susreta prednost bila na strani domaćeg sastava koji je u posljednjoj četvrtini imao i 11 poena viška.

Bryantov ubačaj (šut 8/20) za pobjedu bio je jedino vodstvo Lakersa u drugom poluvremenu utakmice. U konačnici je Bryant ubacio 19 poena, kao i Andrew Bynum (uz 11 skokova) koji je sastav aktuelnih prvaka vukao većim dijelom utakmice. Rajon Rondo s 21 ubačenim košem i 12 asistencija bio je prvo ime domaćeg sastava koji je upisao treći uzastopni poraz kada su u pitanju utakmice protiv Lakersa. Inače, bio im je ovo i šesti poraz u posljednjih osam utakmica.

Na najbolji mogući način poraz Celticsa iskoristili su Cleveland Cavaliersi i Orlando Magic da učvrste prvo, odnosno drugo mjesto u poretku Istočne konferencije najjače košarkaške lige svijeta.

Posebno je uvjerljiva bila ekipa Cavsa koje je savladala Los Angeles Clipperse 114-89 uz novo impresivno izdanje LeBrona Jamesa.

Vođa najjačeg sastava Istoka ubacio je 32 poena uz 11 asistencija s time da je u prvoj četvrtini utakmice postigao 23 koša, odnosno polovinu svoje ekipe čija je prednost nakon uvodnih 12 minuta igre iznosila 46-20. Za osmu uzastopnu pobjedu Cavalierse zaslužna je velika preciznost iza linije trice. Naime, domaćin je u svojoj Quicken Loans Areni pogodio 11 trica (iz 13 pokušaja) u uvodnoj četvrtini utakmice što je i izjednačavanje rekorda lige. James ih je sam pogodio pet od sedam, čime je izjednačio klupski rekord po broju dalekometnih ubačaja u jednoj četvrtini.

"Stavio bih novac na to da ni na treningu kada ih niko ne čuva ne mogu ubaciti 11 od 13 trica s pozicija od kuda su ih nama utrpali. U 30 godina koliko sam u NBA ligi nikada nisam vidio da jedna ekipa tako ubacuje šuteve za tri poena", kazao je nakon utakmice trener poražene ekipe Mike Dunleavy.

Pobjedom Orlanda u Philadelphiji (bilo je 91-86) trener tima Stan Van Gundy stekao je pravo vođenja Istoka na All-Star utakmici koja će biti upriličena 14. februara u Arlingtonu. Pravo vođenja Istoka nema trener najbolje ekipe konferencije, Clevelandov Mike Brown, budući da je istu dužnost obnašao prošle godine.

Lični rekord sezone od 45 poena (dva manje od rekorda karijere) ubacio je Kevin Durant u 112-104 pobjedi Oklahoma City Thundera protiv Golden State Warriorsa. Uz sjajnih 16/21 iz igre uhvatio je i 11 lopti pod obručima. S 29.6 poena u prosjeku trenutno je drugi strijelac NBA lige odmah iza Denverovog Carmela Anthonyja (29.7), a ispred LeBrona Jamesa (29.4). Više od 25 koševa ubacio je na svakoj od posljednje 21 utakmice svoje ekipe.

Phoenix Sunsi su uz 36 poena i 11 skokova Amarea Stoudemirea u produžetku savladali domaću ekipu Houston Rocketsa. U pobjedi 115-111 Steve Nash je dodao 11 poena, osam skokova i 16 asistencija.

NBA liga, nedjelja:

Boston Celtics - Los Angeles Lakers 89-90 (Rondo 21p, 5s, 12a / Bynum 19p, 11s, Bryant 19p, 6a, 4il) Cleveland Cavaliers - Los Angeles Clippers 114-89 (James 32p, 11a, O'Neal 16p, 12s / B. Davis 30p, 7a) Detroit Pistons - Orlando Magic 86-91 (Jerebko 16p, 9s / Howard 16p, 15s, 5bl, Lewis 15p, 7s, 4a)

New Jersey Nets - Philadelphia 76ers 79-83 (Jianlian 15p, 12s, 4il / Dalambert 12p, 11s, 4il, Iguodala 14p, 9s, 4a) Toronto Raptors - Indiana Pacers 117-102 (Bosh 26p, 15s, 7a, Jack 16p, 6s / Murphy 14p, 8s) Houston Rockets - Phoenix Suns 111-115, produžetak (Brooks 24p, 6a / Stoudemire 36p, 11s, 5il, Nash 11p, 8s, 16a) Minnesota Timberwolves - New York Knicks 112-91 (Love 25p, 11s, 4s, 6a, Jefferson 22p, 11s / Chandler 27p, 4s, 5a) Oklahoma City Thunder - Golden State Warriors 112-104 (Durant 45p, 11s, 4il, Westbrook 28p, 5s, 8a, 4il / Maggette 26p, 5s, 4a)