Olimpijske igre u Londonu
1

Košarka: Amerikankama peto uzastopno zlato

Američka ženska košarkaška reprezentacija osvojila je u Londonu petu uzastopnu zlatnu medalju na olimpijskim igrama. U finalu su Amerikanke pobijedile Francusku 86-50 (37-25).

SAD-u je ovo sedma zlatna medalja u devetom nastupu na olimpijskim turnirima, te, kao što smo spomenuli, peta uzastopna. Borbene Francuskinje povele su nepune četiri minute prije kraja prve četvrtine 13-11, držale su solidan rezultat i mali zaostatak do sredine drugog perioda. Kako je utakmica odmicala, bilo je sve jasnije da Francuska u finalu ne može do senzacije.

Candace Parker predvodila je reprezentaciju SAD-a s 21 poenom i 11 skokova. U Francuskoj su Gruda i Lawson-Wade ubacile po 12 koševa.

Treće mjesto osvojila je Australija, pobjedom u ogledu za broncu protiv Rusije 83-74.