Sjajna utakmica u Manili
98

Italija nakon velikog preokreta srušila Srbiju i nanijela joj prvi poraz na Mundobasketu

S. G.
Košarkaši Italije šokirali su Srbiju u prvoj utakmici drugog kruga na Mundobasketu koju su savladali nakon velikog preokreta rezultatom 78:76 (23:19: 17:23: 19:20: 19:14).
Azzurri su se tako još jednom pokazali kao nerješiva enigma za Orlove koje su savladali I četvrti put na posljednjih pet međusobnih utakmica.

Nakon Eurobasketa i kvalifikacija za Olimpijske igre Italijani su tako Srbijance savladali i na Svjetskom prvenstvu.

Obje ekipe su u meč ušle dosta nervozno. Ispočetka šut nije služio nikoga, a onda su Italijani nanišanili šuterske sprave.

U prvoj su četvrtini pogodili čak pet trojki iz isto toliko pokušaja i taj dio igre riješili u svoju korist s 23:19.

Srbija se nakon toga vraća iz mrtvih i na odmor odlazi s minimalnom prednošću.

U većem dijelu treće četvrtine Orlovi su igrali sjajnu odbranu i dugo Talijane držali na svega četiri postignuta poena, ali Italija brzo uzvraća.

Izabranici Svetislava Pešića su imali i 16 poena prednosti u tom dijelu igre, ali je Fontecchio mini serijom vratio svoju ekipu u život.

Italija je na krilima ovog igrača nastavila i u posljednjoj dionici i tako došla do velike pobjede nad jednim od favorita turnira.

Upravo je Fontecchio bio prvo ime ovog susreta sa 30 postigutih poena, dok je Spissu dodao 14, a Datome 10.

Kod poraženih Bogdanović je bio najefikasniji sa 18 koševa i upravo je njegov užasan šut za tri poena (1 od 13) na kraju koštao Srbiju poraza u ovom duelu.