Košarka
0

Eurobasket: Španjolke iznenadile Francusku i nakon 20 godina uzele zlato

Košarkašice Španjolske vratile su naslov evropskih prvakinja nakon punih 20 godina čekanja u svoje vlasništvo. U finalu su sa 70-69 bile bolje od domaćina Francuske.

Španjolke su vodile tokom praktično cijele utakmice, a favorizirane Francuskinje su u vodstvo došle tek tokom polovice treće četvrtine (49-46). U posljednjih se 10 minuta ušlo s prednošću domaćih košarkašica, no Španjolke su sjajnom odbranom i još boljim napadom u manje od dvije minute napravile 8-0 i otišle na +6 (61-55).

Iz tog se minusa Francuskinje više nisu uspjele vratiti, iako su u još dva navrata poravnale. U nervoznoj završnici u kojoj nijedna ekipa nije postigla koš u minutu i 45 sekundi igre, pitanje pobjednika riješila je Lyttle polaganjem devet sekundi prije kraja.

Nakon toga je Lawson-Wade promašila tricu, ali je Gruda iz "odbijanca" samo smanjila na 70-69 sekundu prije kraja. Torrens i spomenuta Lyttle bile su najefikasnije u pobjedničkoj ekipi s 21, odnosno 20 poena, dok je kod poraženih Gruda ubacila 25.

Spomenimo i da su bronzu uzele košarkašice Turske, koje su s uvjerljivih 92-71 slavile protiv Srbije.