2

Eurobasket: Češka Republika pobijedila Rumuniju

Piše: Edin Isanović
(Foto: EPA)
U trećoj utakmici grupe C 1. kola Eurobasketa Češka Republika je pobijedila Rumuniju rezultatom 83:68.

Ova grupa svoje utakmice igra u rumunskom Cluju, ali to nije pomoglo domaćim košarkašima da izbjegnu poraz.

Košarkaši Rumunije vodili su na kraju prve četvrtine rezultatom 22:21. U drugoj dionici igrači iz Češke Republike igrali su nešto bolje i taj period utakmice riješili su u svoju korist rezultatom 19:16 pa su na poluvremenu imali dva poena prednosti 40:38.

Kod gostiju je najraspoloženiji bio Hruban koji je zadavao mnogo problema odbrani Rumunije.

Na otvaranju treće dionice Česi prave seriju 10:1 i stvaraju značajniju prednost u ovom meču. U trećoj četvrtini držali su gosti preko deset poena prednosti.

Kod Rumuna je dobro igrao Moldoveanu koji je ubacio 18 poena na kraju treće dionice. Košarkaši Češke Republike mali su 15 poena prednosti pred početak četvrte četvrtine, semafor je pokazivao 47:62.

U posljednjoj dionici Česi su uspješno utakmicu priveli kraju i slavili rezultatom 83:68.

Najefikasniji kod Rumuna bio je Moldoveanu sa 24 postignutih poena, dok je Hruban za Češku Republiku ubacio 25 poena.

U ovoj grupi nešto ranije slavile su reprezentacije Španije i Hrvatske.