Košarka
1.4k

Bh. košarkaši uprkos porazu od Latvije izborili četvrtfinale U18 Eurobasketa protiv Francuske

Juniorska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine izborila je četvrtfinale na U18 Eurobasketu u turskom Samsunu protiv Francuske uprkos porazu od selekcije Latvije u posljednjem kolu grupe C rezultatom 74:65.

Naša reprezentacija je očajno ušla u meč. Latvijci su u prvih šest minuta meča pogodili čak pet trojki i vodili su sa 21:6, a prva četvrtina je završena rezultatom 29:13. Taj rezultat je vodio Latviju i Litvaniju u četvrtfinale, a izabranike Josipa Pandže u play-out za opstanak u Diviziji A.

Ipak, u drugoj četvrtini naši reprezentativci su zaigrali mnogo bolje, a najviše se istakao Sani Čampara koji je postigao osam od naših 20 poena, dok su s druge strane Latvijci ubacili samo 11 poena, te se na odmor otišlo rezultatom 40:33.

Tamo gdje je stao Čampara u drugoj, nastavio je Džanan Musa u trećoj četvrtini. Naš najbolji igrač, koji je bio veoma loš u prvom poluvremenu, u trećoj četvrtini je odigrao na svom nivou postigavši šest poena, a Čampara je dodao sedam.

Prvi put naši reprezentativci su poveli u 25. minuti (42:40), a rezultat nakon 30 minuta igre glasio 52:48 za našu selekciju.

U posljednjoj četvrtini ponovo se desio veliki pad u igri naše selekcije, što su iskoristili Latvijci i preokrenuli rezultat serijom 9:0 za 57:52 u 34. minuti susreta. Ipak, naši košarkaši nisu dozvolili Latvijcima da dođu do željenih plus 11, te su uprkos porazu izborili četvrtfinalni duel protiv reprezentacije Francuske.

Grupa C

Prvo kolo: BiH - Izrael 103:102, Latvija - Litvanija 50:62.

Drugo kolo: Litvanija - BiH 70:79, Izrael - Latvija 70:71.

Treće kolo: Izrael - Litvanija 88:94, Latvija - BiH 74:65.

1. Litvanija 2-1
  1. BiH 2-1
  2. Latvija 2-1
  3. Izrael 0-3

Četvrtfinale (20. decembar)

12:00 Njemačka - Španija 14:15 Litvanija - Rusija 16:30 Italija - Finska 18:45 Francuska - BiH