sport
0

Košarka-SP: Ruskinje i Australke u finalu

FENA
U finalu ženskog Svjetskog košarkaškog prvenstva u Brazilu igrat će reprezentacije Rusije i Australije.

Ruskinje su polufinalu priredile iznenađenje savladavši dvostrukog svjetskog prvaka - selekciju SAD sa 75:68, dok su Australke očekivano pobijedile domaću ekipu Brazila sa 88:76.

Ruskinje su tako prekinule pobjednički niz Amerikanki na svjetskim prvenstvima koji je trajao sve od 1994. godine. Do polufinalnog poraza u Brazilu, Amerikanke su zaredom pobijedile 26 puta, a ako se tome dodaju pobjede i na Olimpijskim igrama američke košarkašice nisu izgubile 51 utakmicu.

U borbi za plasman na peto mjesto igrat će reprezentacije Litvanije i Francuske. Prve su sa 80:71 bile bolje od Španjolki, dok su Francuskinje nakon produžetka savladale Čehinje sa 79:78.

U borbi za 9. mjesto Argentina je sa 74:57 pobijedila Kanadu, dok su Kubanke pobijedile Kinu sa 71:68 i osvojile 11. mjesto.

Rezultati: polufinale: Rusija - SAD 75:68 Australija - Brazil 88:76

za plasman od 5. do 8. mjesta: Francuska - Češka 79:78 Litvanija - Španija 80:71 za 9. mjesto: Argentina - Kanada 74:57 za 11. mjesto:
Kuba - Kina 71:68