sport
635

Jamajčani slavili u finalu štafete, Usain Bolt ispisao sportsku i atletsku historiju

Piše: E. M.
Muški jamajčanski tim večeras je u štafeti 4x100 metara na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru osvojio zlato te tako ispisao nove stranice sportske i atletske historije.

Odmah početkom trke Jamajčani su punim tempom krenuli naprijed, ali konkurencija u večerašnjoj trci bila je poprilično jaka. Štafete su prvi predavali tek tokom treće i četvrte dionice, a sjajni završetak priredio je Usain Bolt koji je sigurnim sprintom u posljednjih stotinu metara sebi osigurao deveto olimpijsko zlato te olimpijsko zlato za Jamajku.

Jamajčani su štafetu završili sa vremenom 37.27 sekundi, a odmah poslije njih na drugo mjesto su se smjestili Japanci sa vremenom od 37.60 sekundi. Trećeplasirana je bila ekipa Sjedinjenih Američkih Država sa dvije stotinke zaostatka za timom Japana.

Večerašnjom pobjedom član jamajskog tima Usain Bolt postao je prvi atletičar u historiji koji je osvojio tri puta zaredom zlatne medalje u disciplinama na 100 i 200 metara te štafeti 4x100 metara.