Formula 1
0

Formula 1: Alonso svjetski prvak, oproštaj Schumachera

FENA
Uzbudljiva utrka za Veliku nagradu Brazila, posljednja utrka sezone, završila je pobjedom Felipea Masse, što je prvi put od 1993. godine i Ayrtona Senne da je na Interlagosu slavio jedan Brazilac.

Drugo osvojio je Fernando Alonso, koji je tako obranio naslov svjetskoga prvaka. Utrka će ipak biti upamćena po tome što je bila posljednja u velikoj karijeri Michaela Schumachera, koji je bio četvrti.

Alonso je tek osmi vozač u povijesti Formule 1 koji je uspio obraniti naslov. Trijumf na autodromu Carlos Pace izborio je ipak domaći vozač, Brazilac Filippe Massa za upravljačem Ferrarija, a treće mjesto pripalo je Jensonu Buttonu (Honda). Michael Schumacher se u posljednjoj utrci u karijeri morao zadovoljiti četvrtom pozicijom, koju je, međutim, zauzeo nakon sjajne vožnje.

Alonsu je za obranu naslova u posljednjoj utrci trebao samo jedan bod, što je mladi Španjolac rutinski odradio. U tome su mu pomogli i novi problemi jedinog konkurenta Schuamchera, kojemu se u osmom krugu probušila guma. Premda je bio svjestan kako je u tom trenutku sve gotovo, Alonso nije želio riskirati i bez ikakvog pritiska odradio je utrku te drugim mjestom potvrdio drugi uzastopni naslov.

Premda se nakon odustajanja u Japanu Michael Schumacher javno oprostio od naslova prvaka, bilo je sasvim jasno da će sedmerostruki svjetski prvak pokušati sve kako bi u svom posljednjem nastupu u Formuli 1 izborio pobjedu. Pritom se nadao da Alonso neće osvoji niti jedan bod, što bi se praktički moglo dogoditi samo u slučaju neke nezgode.

Međutim, sve nade u moguće čudo iščeznule su u osmom krugu, kada je Schumacheru prilikom pretjecanja Fisichelle puknula stražnja lijeva guma, zbog čega je morao u boks. Time su njegovi izgledi za osvajanje prvog mjesta posve nestali. U nastavku utrke pilot Ferrarija sjajnom se vožnjom uspio sa začelja vratiti na četvrto mjesto.

Nakon što je pitanje svjetskog prvaka bilo razriješeno već u ranoj fazi utrke, ostalo je otvoreno pitanje tko će ponijeti konstruktorski naslov. Renault je u Brazil stigao sa 195 bodova, devet više od Ferrarija, a na kraju je uspio sačuvati prednosti i ponijeti naslov prvaka i u poretku konstruktora.

Staza u Brazilu duga je 4,309 kilometara, a tijekom utrke, koja je trajala 71 krug, vozači su prešli 305,909 kilometara.