sport
0

Europsko prvenstvo u plivanju završilo rekordima

FENA
Posljednjeg dana Europskog prvenstva u plivanju postavljena su dva nova svjetska rekorda, te tri europska rekorda.

U finalu 50 metara slobodno Nizozemka Marleen Veldhuis plivala je 24.09 sekundi što je za četiri stotinke brže od dosadašnjeg rekorda kojega je držala njezina sunarodnjakinja Inge de Bruijn. I srebrnu medalju osvojila je domaća plivačica Hinkelien Schreuder s 24.59, a bronca je pripala Šveđanki Therese Alshammar s vremenom 24.71.

Talijanka Federica Pellegrini osvojila je naslov europske prvakinje na 400 slobodno s novim svjetskim rekordom od 4:01.53 minute. Pellegrini je popravila dosadašnji rekord Francuskinje Laure Manadou postavljen na prošlom EP u Budimpešti za 60 stotinki. Srebrno odličje je sa 4:04.15 osvojila Francuskinja Coralie Balmy, a brončano Rumunjka Camelia Potec sa 4:05.62.

U utrci štafeta 4 x 100 metara mješovito kod plivača zlato su osvojili Rusi s europskim rekordom 3:34.25, ispred Hrvata (3:36.32) i Šveđana (3:36.85). Kod plivačica najbrža je bila reprezentacija Velike Britanije s vremenom 3:59.33, što je također novi europski rekord. Srebro su osvojile Ruskinje koje su plivale 4:00.47, a broncu Nizozemke sa 4:04.41.

Francuza Alaina Bernarda, koji je na EP postavio najbolja svjetska vremena na 100 i 50 slobodno, osvojio je zlato u utrci 50 metara slobodno s vremenom 21.66 sekundi što je za 16 stotinki sporije svjetskoga rekorda kojega je postavio u polufinalu. Drugi je bio hrvatski plivač Duje Draganja (22.00), a treći Šveđanin Stefan Nystrand (22.16).

Mađar Laszlo Cseh obogatio je svoju riznicu zlatnih medalja još jednom na 400 mješovito do koje je stigao s novim europskim rekordom od 4:09.59 minuta što je za četiri stotinke brže od njegova dosadašnjeg najboljeg rezultata. Do srebra je stigao Grk Ioannis Drymonakos (4:14.72), a broncu je osvojio Talijan Luca Marin (4:16.69).

Na 200 leptir odsustvo i slabiju formu najjačih imena iskoristila je Francuskinja Aurore Mongel sa 2:06.59 ispred Mađarice Emese Kovacs (2:06.71) i Španjolke Mireie Belmonte Garcije (2:09.32).

Na 50 prsno najbolja je bila Njemica Janne Schaefer (31.08) ispred Ruskinje Julije Jefimove (31.41) i Austrijanke hrvatskog porijekla Mirne Jukić (31.59) kojoj je to bila treća medalja koju je osvojila u Eindhovenu.