263

Branković zauzeo 35., a Omeragić 38. mjesto na EP u brzom klizanju

E. B.
Edin Branković
Seniorski reprezentativci Bosne i Hercegovine u brzom klizanju Edin Branković i Tarik Omeragić nastupili su od 22. do 24. januara na Evropskom prvenstvu u Gdanjsku u disciplinama 500,1.000 i 1.500 metara.

U konkurenciji 45 najboljih brzoklizača Evrope naši reprezentativci imali su solidne nastupe.

Edin Branković je na 1.500 metara ušao u polufinale. U osmom krugu trke došlo je do kontakta Ukrajinca Handei Olaha koji je Edina tom prilikom odgurnuo.

Sudije su suspendovale ukrajinskog reprezentativca, a za Edina su odlučili da ide u polufinale, jer je u trenutku kad je odgurnut bio na poziciji koja vodi u polufinale, što je u skladu sa pravilima Međunarodne klizačke unije (ISU).

U polufinalu, Edin je sa vremenom 2:28.028 zauzeo 16. mjesto, što je odličan rezultat.

Na istoj distanci Tarik je također klizao dobro ali, na žalost, nije uspio izboriti polufinale, iako je njegovo vrijeme 2:22.104 bilo odlično, među boljim, sa kojim je za 2 sekunde popravio lični rezultat. Tarik je na kraju zauzeo 29. mjesto na toj distanci.

U trci na 500 metara Tarik je klizao u vremenu 43.871, a Edin 44.724, s tim što Edin nije nastupio u drugoj vožnji. Tarik je zauzeo 38., a Edin 41. mjesto.

Na 1.000 metara Tarik je sa vremenom 1:31.578 zauzeo 41. mjesto, ali je u ovoj disciplini također popravio lični rekord za 3 sekunde. Edin je sa vremenom 1:37.256 zauzeo 43. mjesto.

U ukupnom plasmanu na ovom Evropskom prvenstvu, Edin je plasiran na 35., a Tarik na 38. mjesto.

S obzirom na ukupnu situaciju i nemogućnost adekvatnih priprema za nastup na Evropskom prvenstvu, te činjenicu da nemamo ledenu plohu u Zetri po prvi put od 1999. godine, Tarik, koji nije mogao izaći iz BiH, trenirao na betonu u Sarajevu do odlaska u Poljsku, a Edin je uspio otići na pripreme jedan kraći period, što je nedovoljno za takmičenje na ovom nivou.

U takvoj situaciji Savez klizačkih sportova Bosne i Hercegovine je zadovoljan nastupom naših reprezentativaca.