sport
0

Atletsko SP: Zlato za Keniju, SAD i Etiopiju

FENA
Prvoga dana Svjetskog atletskog prvenstva u atletici podijeljena su tri kompleta medalja.

Rano ujutro po japanskom vremenu atletičari su tračali maraton, a zlato je osvojio Kenijac Luke Kibeu, koji je stazu istrčao za dva sata, 15 minuta i 59 sekundi. Drugi je bio predstavnik Katara Mubarak Hasan Shami (2:17.18), a treći Švicarac Viktor Rothlin (2:17.25).

U večernjem programu održana su još dva finala. U bacanju kugle za atletičare hicem od 22 metra i 4 centimetra Amerikanac Reese Hoffa došao je do zlata. Njegov sunarodnjak Adam Nelson (21.61 m) bio je srebrni, dok je Bjelorus Andrei Mikhnevič (21.27 m) osvojio broncu.

U utrci na 10,000 metara za atletičarke zlato iz Helsinkija od prije dvije godine obranila je Etiopljanka Tirunesh Dibaba, koja je stazu istrčala u vremenu 31:55.41. Turkinja Elvan Abeylegesse (31:59.40) bila je druga, a Amerikanka Kara Goucher (32:02.05) treća.

Prvoga dana u kvalifikacijama bacanja kugle nastupio je i bh. atletičar Hamza Alić, no u tri seriji Alić nije uspio zabilježiti niti jedan ispravan hitac.