Zlato u maratonu za Kenijca Kiruija

FENA
(Foto: EPA)
Kenijac Geoffrey Kipkorir Kirui slavio je u nedjelju u maratonu na SP u Londonu, dok je srebro pripalo Etiopljaninu Tamiratu Toleu, a bronza Tanzanijcu Alphonceu Felixu Simbi.

Pobjednik bostonskog maratona do zlata je stigao s vremenom 2:08.27 što je ujedno njegovo najbolje vrijeme u maratonu i najbolji rezultat u maratonu ove sezone. Tole je bio drugi s vremenom 2:09.49, a vrijeme trećeplasiranog Simbe je 2:09.51.

Prvih 30 km utrka je bila ujednačena, a onda su se odvojili Kirui i Tola. Nakon toga Etiopljanin pojačava ritam i odvaja se, no Kirui ga prati i vrlo brzo prestiže i zadnjih sedam kilometara trči sam.

Najbrži Evropljanin na današnjem maratonu bio je domaći trkač Callum Hawkins, koji je zahvaljujući publici stigao do četvrtog mjesta.

Kirui je treći kenijski svjetski prvak u maratonu, a za Etiopiju je ovo treće srebro.

Tola je prošle godine na OI u Rio de Janieru bio treći na 10.000 m, a Simbu se takmičio u maratonu na SP u pekingu i prošle godine na olimpijskim igrama gdje je utrku završio kao peti.