sport
0

Atletika - SP: Gay prvi ina 200 m, Saladinu zlato u zadnjem skoku

FENA
Amerikanac Tyson Gay postao je treći čovjek u povijesti koji je postao dvostruki svjetski prvak u sprinterskim disciplinama, nakon što je na Svjetskom prvenstvu u atletici koje se održava u Osaki, pobijedio u finalu 200 m.

Gay je ostvario rekord prvenstva od 19.76 sekundi, četiri dana nakon što je odnio pobjedu u disciplini 100 m te se tako priključio svojim sunarodnjacima Mauriceu Greenu koji je to napravio 1999. i Justinu Gatlinu koji je to ostvario prije dvije godine.

Jamajčanin Usain Bolt završio je na drugom mjestu, a Gayev partner s treninga Amerikanac Wallace Spearmon bio je treći s 20.05.

Irving Saladino Panami je donio prvi naslov svjetskog prvaka pobjedom u dramatičnom finalu skoka u dalj. Zlatnu medalju zaslužio je skokokom u posljednjoj seriji od 8.57 metara. To mu je 16 uzastopna pobjeda , te 23. u posljednjih 25 nastupa. Italijanski i europski prvak Andrew Howe morao se zadovoljiti srebrom, iako je samo nekoliko minuta prije skokom od 8.47 metara već počeo salviti naslov.

Bronza je pripala olimpijskom prvaku Amerikancu Dwightu Phillipsu koji je skočio 8:30, što mu nije bilo dovoljno za treći uzastopni naslov svjetskog prvaka.

Australka Jana Rawlison osvojila je zlatnu medalju u atletici u disciplini 400 metara prepone.

Australka je slavila s rezultatom 53,31 ispred svjetske prvakinje iz Helsinkija Ruskinje Julie Pečonkine (53,50) i Poljakinje Anne Jesien (53,92).

U posljednjih 200 metara dobila je Ruskinju, te osvojila drugi svjetski naslov u karijeri. Prvi je osvojila pod djevojačkim prezimenom Pittman 2003. godine.

Francuska muška štafeta na 4X100m, aktualni svjetski prvaci u toj disciplini, odlučila je ne nastupiti na SP-u u Osaki. Odluka da ne nastupimo u štafeti donesena je najprije zbog ozljeda, a onda i zbog mišljenja Davida Alertea i Eddyja De Lepinea, kazao je Jean-Philippe Manzelle, zadužena za odnose s medijima.

De Lepine i Alerte, obojica ozlijeđeni, odustali su i od natjecanja na 200 m, na početku prvenstva u Osaki. Alerte je na treningu u srijedu ozlijedio mišić, izjavio je Manzelle.

Na svjetskom prvenstvu 2005. u Helsinkiju Francuska je napravila iznenađenje pobijedivši u štafeti koju su činili Ladji Doucoure, Ronald Pognon, Eddy De Lepine i Luevy Dovy.