0
0
0
Aoyama svjetski prvak do 250 ccm Foto: Reuters
Japanski motociklist Hiroshi Aoyama na Hondi posljednji je svjetski prvak u klasi do 250 ccm.
Uoči posljednje utrke Svjetskog prvenstva u Valenciji Aoyami je bio vodeći u ukupnom poretku i za osvajanje naslova bio mu je dovoljan plasman među prvih 11. Japanski motociklist loše je otvorio utrku i u devetom krugu izletio je sa staze, ali se uspio vratiti u utrku.

Sedam krugova prije kraja, kada je držao 11. mjesto, posao mu je olakšao izravni konkurent za naslov Italijan Marco Simoncelli na Gileri, koji je u trenutku kada je vodio izletio sa staze. Aoyama je na kraju osvojio sedmo mjesto i to mu je bilo dovoljno za osvajanje naslova svjetskog prvaka.

Posljednju utrku u klasi do 250 ccm osvojio je Španac Hector Barbera na Apriliji, koji je slavio ispred sunarodnjaka Alvara Bautiste na Apriliji i Italijana Raffaelea De Rose na Hondi. Ovo je bila posljednja sezona klase do 250 ccm koju će sljedeće godine zamijeniti klasa Moto2.

U najjačoj klasi MotoGP, u kojoj je prije dvije sedmice Italijan Valentino Rossi na Yamahi osvojio svoj deveti naslov svjetskog prvaka, najbrži je bio domaći vozač Dani Pedrosa na Hondi. Drugo mjesto osvojio je Rossi, a treći je bio još jedan Španac Jorge Lorenzo na Yamahi.

Posljednju utrku sezone u klasi do 125 ccm osvojio je Španac Julian Simon na Apriliji, koji je već prije osigurao naslov svjetskog prvaka. Drugo mjesto osvojio je Britanac Bradley Smith na Apriliji, a treći je bio Španac Pol Espargaro na Derbiju.