Rapsodija Kopljanika
69

Ajax pobijedio nevjerovatnim rezultatom 13:0 i srušio rekord iz 1972. godine

H. H.
Prethodni rekord također je držao Ajax koji je 1972. godine pobijedio Vitesse 12:1 (Foto: EPA-EFE)
Nogometaši Ajaxa pobijedili su kao gosti u 6. kolu Eredivisie ekipu Venla rezultatom 0:13 i ostvarili su najubjedljiviju pobjedu u historiji nizozemskog prvenstva.

Prvo poluvrijeme nije ukazivalo na takav rasplet jer su Kopljanici vodili sa 0:4, a strijelci su bili Ekkelenkamp, dva puta Traore i Tadić. U nastavku je uslijedio potpuni potop domaćih.

Traore, Antony, Ekkelenkamp i Blind postigli su četiri gola u razmaku 54. do 59. minute za u tom trenutku visokih 0:8. Zatim je Traore postigao i deveti gol, a na 0:10 povisio je Huntelaar u 74. minuti. Isti igrač je postigao i 11. gola, a Martinez i Traore svojim petim golom postavili su konačnih 0:13.

Prethodni rekord Eredivisie također je držao Ajax koji je 1972. godine na svom terenu pobijedio Vitesse 12:1.

Tim iz Amsterdama je u šest kola upisao pet pobjeda i poraz i trenutno je prvoplasirani, dok je je Venlo deseti sa pet bodova.

Venlo - Ajax 0:13 (Traore 5x, Ekkelenkamp 2x, Huntelaar, 2x Tadić, Antony, Blind, Martinez)