SuitX modeli
3

Nosivi robotski egzoskelet bi mogao sprečavati povrede radnika

D. B.
Potreba za robotima u skladištima je sve veća zbog povećanja online prodaje, a kompanija SuitX ima drugačiju ideju.

Kompanija koju je osnovao Univerzitet Californija zajedno s Berkeley's Human Engineering laboratorijem, pomoću mehaničkih egzoskeleta povećava efikasnost radnika u skladištima te istovremeno sprečava povrede.

Najnoviji izvještaji govore da će u svijetu do 2025. godine biti napravljeno novih 28.500 skladišta kako bi se zadovoljile potrebe uzrokovane povećanjem online prodaje. Roboti poput Stretcha koji je proizvela kompanija Boston Dynamics će sigurno igrati važnu ulogu u poslu, ali je i uloga ljudi još uvijek važna.

Egzoskeleti kompanije SuitX, koji se ponekad nazivaju "nosivim robotima", omogućavaju ljudima da obavljaju poslove podizanja teškog tereta za koje bi inače bila potrebna mašinerija. SuitX primjenjuje najnovije napretke u tehnologiji egzoskeleta kako bi proizvela razlilite modele za razne svrhe.

SuitX trenutno nudi ShoulderX, BackX, LegX i druge egzoskelete koji omogućavaju radnicima da podižu teški teret, a imaju i potencijal da omoguće paralizovanim ljudima da hodaju.

Egzoskeleti se trenutno testiraju u postrojenjima prozvođača automobila General Motors i Fiat. Dizajnirani su tako da smanje zamor mišića, odnosno aktivnost leđa, ramena i koljena za 50 posto. Time je rizik od povrede mišića značajno smanjen.

Uzimajući u obzir inovacije i napredak tehnologije, egzoskeleti bi se mogli nuditi na globalnom potrošačkom tržištu i pomagati korisnicima u kućnim poslovima.