Ples svjetlosti
51

Svemirski teleskop Webb snimio aurore Jupitera

Piše: D. B.
Svemirski teleskop James Webb, koji pripada američkoj svemirskoj agenciji NASA-i, snimio je na Jupiteru nevjerovatne fotografije "plesa svjetlosti", odnosno aurore. Iako su slične polarnoj svjetlosti na Zemlji, ipak su stotinu puta svjetlije zbog snažnog magnetnog polja.

NASA je objavila video Jupiterove aurore na društvenoj mreži X.

"NASA-in teleskop Webb je snimio nove detalje aurora na Jupiteru. Ova rasplesana svjetlost je ogromna i stotine puta energičnija od aurora na Zemlji", navodi se u postu.

Tim naučnika predvođen Jonathanom Nicholsom s Univerziteta Leicester je zabilježio opservacije Webbovom NIRCam kamerom 25. decembra 2023. godine.

"Kakav je to božićni poklon bio, jednostavno me je oduševio", kazao je Nichols.

On je kazao da su naučnici vjerovali da će se Jupiterove aurore mijenjati sporo te da će možda biti potrebno oko 15 minuta da se pojaviei nestanu, no to se zapravo događalo veoma brzo, ponekad iz sekunde u sekundu.

Naučnici su objasnili kako su se ova svjetla formirala na Jupiteru. Najveća planeta ima mjesec nazvan Lo, koji sadrži mnogo vulkana. Kako ovi vulkani izbacuju čestice u svemir, neke od njih se uvlače u Jupiterovo magnetno polje i uzrokuju aurore.

Nichols je dodao da su opservacije bile još posebnije jer su naučnici istovremeno snimili fotografije Jupiterove aurore koristeći i svemirski teleskop Hubble.

"Bizarno, najsjajnija svjetlost koju je Webb posmatrao nije imala pravi pandan na Hubbleovim fotografijama", istakao je on.

Naučnici su otkrili da se određene svijetle tačke viđene na Webbovim fotografijama ne pojavljuju na onim koje je snimio Hubble.

"Ovo je izazvalo nedoumicu", kazao je Nichols.

Tim sada namjerava istraživati ovu razliku između Hubbleovih i Webbovih fotografija te ispitati šire implikacije za Jupiterovo svemirsko okruženje i atmosferu.