
Fortnite je bio dostupan za iPhone u Evropi od augusta prošle godine zahvaljujući EU pravilima koja dopuštaju iOS prodavnice treće strane. Direktor Epica Tim Sweeney je rekao da Apple nije imao nijedan poseban razlog da odbije aplikaciju.
"Appleov App Review tim bi trebao biti slobodan da brzo pregleda sve aplikacije te ih prihvati ili odbije u skladu sa svojim smjernicama. App Review ne bi trebao biti oružje višeg menadžmenta niti alat za odgađanje ili ometanje konkurencije, pravičnog postupka ili slobode govora", napisao je Sweeney na X-u.
Apple još uvijek nije komentarisao ovaj slučaj.
Cijela ova prepirka između Applea i Epica je zamršena zbog traženja rente i toga ko od toga profitira. U Appleu smatraju da trebaju nastaviti dobijati dio od prodaje putem svog App Storea, dok Epic želi puniti vlastite džepove. Ova borba je u početku otvorila mogućnost programerima da koriste prodavnice aplikacija trećih strana za iOS aplikacije, iako je dio od njihove prodaje i dalje odlazio Appleu. Najnovija sudska presuda je pokušala zatvoriti tu očiglednu rupu u zakonu.
Najnovija verzija Epica koju je dostavio Epic, uključivala je sisteme plaćanja za Apple, kao i za eksterno plaćanje putem Epicove prodavnice. Fortnite je prvobitno zabranjen na App Storeu 2020. godine nakon što je dostavio verziju koja je uključivala eksterni sistem plaćanja, a koji je u to vrijeme kršio Appleova pravila. Ta odluka je dobila podršku na sudu 2021. godine. Stoga Apple možda neće biti zakonski obavezan da vrati Epic na tržište, uprkos činjenici da pravilo koje je developer ranije prekrišio zapravo više ne postoji.
Borba i dalje traje, a Apple se žalio na najnoviju presudu i zatražio od suda da zaustavi promjene u App Storeu dok se ne donese konačna odluka.