U Katedrali Srca Isusova
85

Koncert "Božić u Hrvata" u Sarajevu: Orkestar i ansambl iz Varaždina izveli tradicionalne pjesme

Piše: I. S. | 07.12.2025.
Poslušajte članak
Varaždinski tamburaški orkestar i Varaždinski folklorni ansambl su u Katedrali Srca Isusova u Sarajevu održali božićni koncert pod nazivom "Božić u Hrvata".

Publika je uživala u 18 tradicionalnih hrvatskih božićnih skladbi u autentičnim i umjetnički oblikovanim aranžmanima.

Neke od pjesama koje su izveli su "O Betleheme, grade slavni", "Djetešce nam se rodilo", "Tri kralja jahahu", "Zdravo budi, mladi kralju" i druge. Tibor Bün je bio dirigent.

Cilj ovog koncerta bio je učvrstiti kulturne veze Bosne i Hercegovine i Hrvatske (Foto: S. S./Klix.ba)
Cilj ovog koncerta bio je učvrstiti kulturne veze Bosne i Hercegovine i Hrvatske (Foto: S. S./Klix.ba)

Ambasador Republike Hrvatske u Bosni i Hercegovini Ivan Sabolić je, između ostalog, kazao da spomenuti orkestar i ansambl čuvaju tradiciju i prenose je velikim žarom.

Vrhbosanski nadbiskup monsinjor Tomo Vukšić je izrazio želju da se njihova uspješna saradnja nastavi te kazao: "A vi dragi Varaždinci, kaj bi vam rekel" i nasmijao prisutne, prenosi nedjelja.ba.

Na koncertu je izvedeno 18 skladbi (Foto: S. S./Klix.ba)
Na koncertu je izvedeno 18 skladbi (Foto: S. S./Klix.ba)

"Reakcija publike pokazuje i govori da i oni zaista žele reći: 'I ja sam Varaždinac", kazao je i pozvao ih da ponovo posjete glavni grad Bosne i Hercegovine.

Cilj ovog božićnog koncerta bio je učvrstiti kulturne veze Bosne i Hercegovine i Hrvatske.

Klix.ba čitajte i u našoj aplikaciji za iOS ili Android.

Dodajte Klix.ba među omiljene izvore na Googlu
Možda vas zanima